Każdy z Nas chce zarabiać coraz więcej pieniędzy. Jednak nie wszyscy wiedzą co mają zrobić, aby Ich wartość na rynku pracy Ciągle rosła. Dlatego dzisiaj powiem Wam – co należy zrobić – aby mieć szansę zarabiać więcej, w nowej, bądź obecnej pracy. Jednak jak pewnie sobie zdajesz sprawę, nie będzie to szybki ani łatwy proces. Zacznij już dziś i zbieraj tego efekty za kilkanaście miesięcy.

Wiedza

Nie możecie się oszukiwać. Najważniejsza dla pracodawców jest wiedza. Nie ważne w jakiej branży pracujesz – jesteś budowlańcem czy programistą. Świat się zmienia, a My musimy podążać za jego rozwojem – dlatego musimy zdobywać wiedzę o aktualnych rozwiązaniach. Jeżeli ktoś trzydzieści lat temu nauczył się programować w Pascalu, i zatrzymał się w nauce, i nie nauczył się C++ jego wiedza jest bezwartościowa. Dzisiaj nikt już nie pamięta o tym języku.

Języki

Ziemia z dekady na dekadę zaczyna się “kurczyć”. Dzisiejsza technologia pozwala na szybkie przemieszczanie się po globie oraz komunikację prawie w czasie rzeczywistym. Nasze firmy mogą mieć klientów na całej ziemi. Dlatego coraz bardziej liczy się posługiwanie co najmniej jednym językiem obcym. W tej chwili najbardziej popularnym jest Angielski. Jednak nie oznacza to, że tak będzie już zawsze. Być może za 20 lat najważniejszym językiem stanie się Mandaryński lub Hindi – tego na tą chwile nie wie nikt. Należy śledzić trendy i podążać razem z nimi. 

Praca z ludźmi

Jeszcze dwadzieścia lat temu, wystarczyło wydawanie komend i pilnowanie aby pracownicy  wykonywali swoją pracę. Jednak dziś takie podejście do niczego nie prowadzi. Jeżeli komuś się cały czas wydaje, że należy nakazać wykonanie prac i dla przykładu obniżyć premię w momencie złego wykonania – jest w błędzie. Ludzie już tak nie myślą i nie dają sobą dyrygować jak pacynkami, dlatego musimy nauczyć się rozmawiać z ludźmi i tak nimi zarządzać, aby każdy z załogi czuł się potrzebny a jego praca była doceniona. Jeżeli jeszcze tego nie stosujesz, sprawdź czy wyniki docenionego pracownika są lepsze czy gorsze i daj nam znać w komentarzu.

Dobre planowanie

Żyjemy w świecie, który pędzi jak szalony. Mamy coraz więcej obowiązków, a nasze projekty są coraz bardziej zaawansowane i niewiele trzeba – aby harmonogram został zachwiany. Dlatego ceni się ludzi, którzy potrafią dobrze planować pracę swoją oraz zespołu, a przede wszystkim umieją reagować na nieprzewidziane sytuacje. Jeden dobrze planujący człowiek jest o wiele więcej wart, niż osoby które ciągle robią wszystko na ostatnią chwilę na pełnym spontanie. Przy dużej skali przestaje się to udawać a każdy kolejny projekt jest albo nie dowieziony w terminie – bądź pozostawia wiele do życzenia. Naucz się planować i zaoszczędź nerwów sobie i szefom.

Doświadczenie

A na końcu porozmawiajmy sobie o doświadczeniu. Jest to wiedza zdobywana latami. Mają z nią problem młodzi pracownicy oraz niedoświadczeni pracodawcy. Pracownicy, ponieważ większości młodym ludziom wydaje się, że po dwóch czy trzech latach pracy wiedzą już wszystko i chcą zarabiać tyle samo co ich współpracownicy z dwudziestoletnim stażem – a dobrze wiemy że ich doświadczenia nie da się porównać. Pracodawcy natomiast, bardzo często szukają za bardzo niskie wynagrodzenie specjalistów stosunkowo młodych – bo tańsi – z ogromnym doświadczeniem, którego Ci ludzie nie mają – z powodu swojego niskiego stażu pracy. Dlatego zdobywamy doświadczenie i dokładnie to opisujemy  w naszym CV. Po 20 latach będziecie rozwiązywali wiele problemów w kilkanaście minut, ponieważ spotykacie się z tym po raz 100 w swoim życiu.

A Ty jak uważasz, co jeszcze podnosi Twoją wartość na rynku pracy?? 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.