Każdy z Nas ma w głowie masę pomysłów na życie zawodowe i prywatne. Jednak bardzo często brakuje nam odwagi na ich realizowanie. Sam czasami mam żołądek w gardle jak myślę o części swoich planów, jednak to nie jest powód aby rezygnować z lepszego jutra. Aby móc przełamać ten strach, należy poznać skąd się on bierze. Dzisiaj przedstawię pięć lęków najczęściej powtarzanych przez moje najbliższe otoczenie.

Strach przed porażką

Każdy z Nas boi się niepowodzenia. Na samą myśl, że coś nam nie wyjdzie, odczuwamy przerażenie i strach. Z jednej strony jest on paraliżujący, aczkolwiek z drugiej, bardzo dobrze że występuje. Jeżeli się czegoś boisz, to oznacza że musisz zastanowić się dlaczego. Pozwala nam to na usunięcie pewnych braków w naszej wiedzy bądź umiejętnościach. Niestety nie zawsze wystarczy uzupełnić braki, czasami strach zostaje i trzeba go przezwyciężyć. Na to nie ma dobrej rady, jesteśmy różni, jedni zaciskają zęby, inni nakręcają się ulubioną muzyką. Sam musisz znaleźć najlepszy sposób dla siebie. 

Wstyd przed innymi

Kolejną dużą przeszkodą dla wielu, jest wstyd przed innymi ludźmi. Obawiają się co o nich pomyślą i że zostaną wykluczeni z lokalnego społeczeństwa. W mojej ocenie jest to irracjonalny strach. Nie widzę powodu dlaczego budowanie pasji, hobby czy pomysłu na biznes, miałby zmienić postrzeganie naszej osoby. Jest to blokada jedynie w naszej głowie. Najłatwiej jest przełamać tą barierę poprzez analizę – czym pasjonują się osoby z naszego otoczenia i czy my jakoś inaczej odbieramy je przez pryzmat tego co robią? Sądzę że nie, i pewnie dojdziemy do wniosku, iż są przez Nas cenieni a nie piętnowani.

Brak wiedzy

Bardzo często na naszej drodze do realizowania staje brak wiedzy. Nie umiemy wykonać pewnych czynności, bądź nie wiemy jak się za nie zabrać. Jest to duży problem, jednak wystarczy sumienna praca aby te braki nadrobić. Żyjemy w świecie z dostępem do całej wiedzy ludzkości. Możemy poszukać odpowiednich książek, szkoleń online czy stacjonarnych, odszukać specjalistę w danej dziedzinie, możliwości jest cała masa. Wystarczy się zaangażować, zacisnąć zęby i mocno popracować. Po odpowiednim długim czasie staniesz się specjalistą i będziesz mógł zrealizować swoje pomysły. Brak wiedzy jest tylko wymówką, która nie usprawiedliwia braku działania.

Nikt Cię nie wspiera

Masz wrażenie że nikt Cię nie wspiera? A powiedziałeś komuś jaki masz cel w życiu, czy uważasz że ktoś powinien sam to wyczuć? Wiele osób które odczuwają brak wsparcia nie podzieliło się swoimi planami z bliskimi. Wystarczy porozmawiać z dziewczyną lub żoną ,a na pewno znajdziemy to czego potrzebujemy. Naszym największym problemem jest brak umiejętności rozmowy z bliskimi nam osobami. Nie bój się, i poproś o wsparcie i dobre słowo gdy masz kryzys.

Jest stabilnie

Wielu z nas ciężko coś zrobić jak mamy w miarę spokojne życie. Praca która nas nie męczy, rodzina w której jest nam dobrze. Niby chcielibyśmy coś więcej, ale jakoś ciężko nam wyjść z naszej strefy komfortu. Wystarcza nam jak jest, chociaż myślimy o poprawie aktualnego stanu – trudno się za coś zabrać. W momencie kiedy tracisz pracę, zaczynasz działać bo musisz, natomiast kiedy nie ma ciśnienia – po prostu odpuszczasz. Pomyśl co możesz osiągnąć poprzez zmiany i zmotywuj się do działania.

A Ciebie co jeszcze powstrzymuje przed wprowadzeniem zmian w swoim życiu?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *