Podczas pracy, nauki czy rozwoju, ważne jest, aby uzyskać odpowiedni poziom koncentracji. Jeżeli będziemy mieli z tym kłopot, bardzo ciężko będzie nam skupić się na zadaniu, co przełoży się na gorsze wyniki. Dzisiaj powiem wam o pięciu bardzo ważnych czynnikach wpływających na naszą koncentrację. 

Sen 

Pierwszym i bardzo ważnym aspektem jest sen. Jeżeli nie będziemy się odpowiednio wysypiać, już od samego rana będziemy czuli się zaspani i zmęczeni. A jak każdy z nas dobrze wie, te odczucia nie pomagają w koncentracji. Pamiętaj aby spać około 8 godzin. Zadbaj również, aby był on głęboki i zaplanowany. W innym wypadku, już na samym początku dnia, będziemy mieli kłopoty z pozbieraniem myśli.

Zdrowie fizyczne 

Kolejnym aspektem jest nasze ciało. Jeżeli o nie nie zadbamy, to z roku na rok będzie nam coraz trudniej utrzymać koncentrację, ale również zmusić się do realizacji naszych celów. Wbrew temu co próbują nam wmówić media i różnego rodzaju ruchy, otyłość nie jest dla nas zdrowa, brak ruchu nie jest dla nas zdrowy czy odbieranie od normy nie jest dla nas zdrowe. Mówię tu oczywiście o normach dotyczących fizycznie naszego ciała. Takie wskaźniki jak np. BMI nie zostały stworzone aby komuś ubliżać, ale po to abyśmy mogli w łatwy sposób sprawdzić czy nasze ciało jest w odpowiednim stanie.

Odżywianie 

Oczywiście jak mówimy o zdrowiu naszego ciała, nie może zabraknąć również wzmianki o odżywianiu. Nie będę wam tu wmawiał jakieś diety. Chodzi o to, aby starać się jeść zrównoważone posiłki kilka razy dnia. Lepiej jest zjeść mniej ale częściej. Według różnych źródeł, najlepiej pięć posiłków, ale jak uda wam się jeść chociaż cztery, to też będzie dobrze. Zadbajcie aby znalazły się w nich owoce, warzywa, produkty bogate w białko, trochę tłuszczy nasyconych. Wasz organizm wam za to podziękuje.

Zdrowie psychiczne 

Oczywiście aspekt psychiki też jest bardzo ważny. Nie będę tu mówił o chorobach, ale o naszym ogólnym zdrowiu psychicznym, który dotyczy nas wszystkich. Każdy przecież ma kłopoty i się czymś przejmuje, o kogoś się martwi czy rozpamiętuje przeszłość. Są to aspekty, które mocno na nas wpływają i zaburzają naszą koncentrację. Musimy się nauczyć z nimi radzić. Jeżeli czujesz, że te emocje są za silne i nie umiesz sobie z nimi poradzić, musisz udać się do psychologa. Nie warto udawać, że wszystko jest ok.

Odpoczynek

Nie możemy również zapomnieć o odpoczynku. Jeżeli wydaje się komuś, że może pracować po dziesięć czy dwanaście godzin dziennie, najlepiej przez siedem dni w tygodniu to muszę rozczarować – nie ma takich ludzi. Prędzej czy później odbije się to na Twoim zdrowiu, a twoja wydajność jest bardzo niska. Wszystkie badania pokazują, że zmęczona osoba, ma problemy z koncentracją, a co za tym idzie wydajnością. Musisz nauczyć się odpoczywać. Wolne weekendy i popołudnia są zalecane. Każdego dnia musimy czuć się wypoczęci jeżeli chcesz odnosić sukcesy. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *