Każdy z Nas chciałby odnieść sukces, ale z jakiegoś powodu się nam to nie udaje. Dzisiaj przedstawię Wam kilka najważniejszych cech charakteru, które pozwalają mi na realizowanie swoich celów. Jest nim między innymi prowadzenie tego bloga. A trwa to już ponad rok i nadal mam zamiar kontynuować. I mam nadzieję, że cechy przedstawione poniżej mam tak mocno rozwinięte, że nie będzie to dla mnie żaden problem.

Pasja

Wiele osób chce odnieść sukces i szuka dziedziny gdzie jest to możliwe. Zauważa pewną lukę i czuje, że to jest to co pozwoli mu na karierę, spełnienie marzeń itd. Niestety nie bierze pod uwagę pewnej zmiennej, czyli brak pasji do czynności którą zamierza się zająć. Niestety w takich wypadkach będzie bardzo trudno dowieź pewne zamiary do końca. Sami musicie stwierdzić, że jak coś was pasjonuje, to czas ucieka bardzo szybko – a Wy nawet tego nie zauważacie i jak najszybciej chcecie wrócić do tej czynności. Jeśli natomiast robisz coś z przymusu, to bardzo szybko się męczysz, a czas wlecze się niemiłosiernie. Łatwo to sprawdzić np. w pracy której nie lubisz. Osiem godzin ciągnie się i ciągnie, a jak wrócisz do domu i włączysz ulubiony serial, obejrzysz trzy odcinki i nawet nie zauważasz jak minęły trzy godziny. I tak jest z każdą pasją. Dlatego jeżeli masz problemy z pozostałymi cechami charakteru, szukaj możliwości w pasjach. 

Zapał

W momencie “oświecenia” czujemy przypływ energii i chęci na jego realizację. Jednak zapał po kilku dniach opada, a my wracamy do starych przyzwyczajeń zapominając o naszej wspaniałej szansie. Dzieje się tak z kilku przyczyn. Po pierwsze, rzucasz się w wir pracy często słuchając własnego organizmu i nie zapewniając mu wystarczającej ilości snu i odpoczynku. Jednak nie jesteśmy robotami i nie możemy pewnych biologicznych aspektów przeskoczyć. Dlatego należy nasze zaangażowanie umiejętnie rozłożyć. Zaplanujcie pewne etapy i słuchajcie siebie. Kolejnym problemem jest branie się za zajęcia które Nas w ogóle nie interesują, a wtedy nietrudno o stracenie zapału. I ostatnim ważnym problemem jest brak wiedzy. W tworzeniu wyjdą nasze braki edukacji i będzie trzeba się dokształcić, a to zawsze jest nieprzyjemne ponieważ nasz główny cel gdzieś zalega i czeka. Musisz to wcześniej zaplanować i się z tym wszystkim pogodzić.

Wytrwałość

Wytrwałość jest to cecha którą można sobie wyrobić. Nie jest to łatwe, ale im częściej będziesz się zabierał za nowe rzeczy tym dłużej będziesz je realizował. Pierwsze próby będą ciężkie. Dodatkowo możesz się stymulować listą korzyści wynikających z osiągnięcia celu, bądź nagrodą jaką sobie zafundujesz po realizacji zamierzenia. Jednak uważam, że najlepsze jest budowanie wytrwałości poprzez wyznaczanie sobie coraz dłuższych i trudniejszych celów. Zacznij od takich tygodniowych, przejdź do miesięcznych, a zakończ na celach wieloletnich.

Otwartość na nowości

Podczas realizacji celów długotrwałych musisz być otwarty na nowości. Nie ma nic lepszego jak śledzenie świadka otaczającego cel. W świecie dużo się zmienia. Musisz być na bieżąco aby nie okazało się że nie zauważyłeś jak świat kieruje się w innym kierunku – a Ty cały czas brniesz ślepo w nieodpowiednim kierunku. Ponadto zmiany wzbudzają w nas ekscytację co pozwala utrzymać zapał na wysokim poziomie. Osobiście śledzę bardzo dużo aspektów otaczającego nas świata, co daje mi masę frajdy i przyjemności. Im więcej wiesz tym więcej widzisz możliwości i szans na dalszy rozwój. Ile bym dał abym taką wiedzę posiadał 15 lat temu. Pewnie dzisiaj byłbym w zupełnie innym miejscu. Lecz na to nigdy nie jest za późno.

Sumienność

Jeżeli ciągle będziesz przekładał i przekładał realizację celów, to jesteś z góry skazany na porażkę. Musisz realnie oszacować swoje możliwości i czas jaki jesteś na to w stanie przeznaczyć. Jeżeli masz dużą rodzinę i możesz się realizować wieczorami przez godzinę to próby znalezienia czterech godzin dziennie spełznie na porażce. Również musisz wziąć pod uwagę swoje umiejętności. Biorąc to wszystko w jedną całość zaplanuj postępy w dążeniu na odpowiednim poziomie i zakresie czasowym. W innym przypadku szybko wszystko się rozjedzie i najbardziej sumienna osoba nie udźwignie własnego planu.

A Ty co sądzisz?? Jakie cechy charakteru jeszcze przydają się w dążeniu do celu?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *