Podczas nauki języka obcego występują momenty zniechęcenia i wymówek. Twierdzimy, że nie mamy czasu, talentu i nie widzimy efektów naszych starań. Nic jednak nie wydarzy się z dnia na dzień i na biegłe posługiwanie się językiem   obcym potrzeba czasu. Do tego potrzebne nam będą skuteczne i odpowiednie metody. Zatem należy przygotować taktykę do nauki.

Wykorzystując wolny czas

Jeżeli dojazd do pracy zajmuje 30 minut w jedną stronę – to jest to najlepszy moment aby zmienić muzykę na przesłuchanie nagrań ze zwrotami w języku, którego pragniesz się nauczyć. Przez roku czasu poświęcisz dzięki temu mnóstwo czasu na obcowanie z wyrażeniami, które wzbogacą Twój zasób słownictwa – dzięki czemu przybliżysz się do płynnego posługiwania się nowym językiem. 

Jeżeli zamierzasz pobiegać dla poprawy kondycji – zabierz ze sobą słuchawki i telefon – połączysz przyjemne z pożytecznym, słuchając w tym czasie podcastu w innym języku niż ojczystym. Nie dość że zdobędziesz nową wiedzę z tematu, który pragniesz pogłębić, a dodatkowo poznasz budowę zdań dzięki bohaterom danego odcinka. Nie mówiąc już o Twojej sylwetce, która będzie wyglądała o wiele lepiej. Leżenie na kanapie na pewno nie poprawi Twojego wyglądu i samopoczucia. 

Oznakuj swoje otoczenie

Kolejnym dobrym sposobem jest przyklejenie karteczek na rzeczy, które Ciebie otaczają. Umieść na szafie kartkę z nazwą w obcym języku. Poruszając się po swoim pokoju lub domu będziesz co chwilę napotykał na te karteczki i siłą rzeczy nauczysz się nowych słówek. Po kilku tygodniach będziesz miał “we krwi” nazwy przedmiotów, które masz w zasięgu wzroku i z których korzystasz regularnie.

Słuchanie muzyki

Podczas słuchania muzyki umieść przed oczami tekst wraz z jego tłumaczeniem. W ten sposób będziesz uczył się efektywniej – ponieważ jednocześnie słuchasz i czytasz. Oczywiście wymaga to większej koncentracji i koordynacji – ale na pewno się opłaci taka nauka. Jest to niezwykle przyjemny i wartościowy sposób. Artyści często zniekształcają słowa na potrzeby piosenki – słuchając tego stajesz się bardziej wyczulony i będziesz mógł łatwiej wychwycić dane słowo w rozmowie z osobą, która nie mówi wyraźnie. 

Oglądanie filmów i seriali

Podczas oglądania zagranicznego filmu lub serialu włącz napisy w oryginalnym języki i śledź je uważnie. Będziesz mógł poznać pisownię i wymowę dialogów, które są zbliżone do rzeczywistości. Dowiesz się co oznaczają niektóre wyrażenia w konkretnych zdarzeniach, poznasz wiele żartów sytuacyjnych oraz metafor – co nie zawsze jest łatwe do wychwycenia czytając książkę lub artykuł w internecie. 

Istnieje mnóstwo sprawdzonych sposobów aby lepiej poznać język obcy – najlepiej jednak wypracować swój własny, który odpowiada nam najbardziej. Jeśli ktoś nam narzuca swój a my go nie czujemy –  to bardzo szybko będziemy zniechęceni. Dlatego trzeba eksperymentować i poszukiwać takiego, który będzie dla nas najprzyjemniejszy. Musimy odczuwać radość z nauki i widzieć z czasem wymierne efekty. To da nam dodatkowej energii do zdobywania coraz to nowej wiedzy na temat języka obcego. 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *