Każdy z Nas od czasu do czasu zastanawia się czy jest wartościowym człowiekiem? Nasze czyny i zachowania są różne. Jak ocenić czy to co sobą reprezentuje jest godne naśladowania czy wręcz przeciwnie? Nasze wewnętrzne ja każe nam myśleć, że dajemy dużo od siebie. Ale czy na pewno tak jest? Czy możemy zostać takimi jak jesteśmy?

Co osiągnąłeś w życiu

Bardzo dużo osób definiuje się przez to co zrobili. Ścieżka naszego myślenia wygląda bardzo często w następujący sposób. Ukończyłem dobrą szkołę, mam bardzo dobrą pracę na wysokim stanowisku, ukończyłem kilka szkoleń, dobrze zarabiam. Jednak według mnie ważniejsze jest jak to osiągnąłem. Czy przykładałem się w każdym etapie mojej drogi czy szedłem na skróty po trupach innych. Ważniejsze jest jak – a nie gdzie jesteś!

Jak traktujesz innych ludzi

Drugim bardzo ważnym aspektem jest jak traktujesz innych ludzi. Szanujesz poglądy, sposób ubierania się i wysławiania czy krytykujesz i wyśmiewasz. Nie twierdzę że masz się z każdym zgadzać, lecz należy szanować innych za swoje przekonania. Ważne jest jakim jest człowiekiem, a nie jak wygląda czy jakie ma wady, które Ty też posiadasz – ale o tym za chwilę. Zanim kogoś ocenisz, zastanów się czy sam chciałbyś zostać oceniany przez innych. Wyrób sobie zdanie o innych, ale nigdy nie oceniaj i nie wymyślaj plotek!

Świadomość wad

Jak już wspominałem, każdy z nas ma wady. Dla jednych niezauważalne dla drugich strasznie irytujące. Musimy być tego świadomi i starać się nad nimi pracować. Jesteśmy tacy a nie inni, więc nie wyeliminujemy większości z nich, ale jesteśmy w stanie nad nimi w pewnym stanie panować. Jeżeli sam masz wady to i inni je mają. Naucz się z tym żyć i nie skreślajmy ludzi z powodów ich wrodzonych wad. Oni też pewne są ich świadomi i starają się jakoś z nimi żyć, co nie jest łatwe. Szanujmy się nawzajem!

Kiedy kłamiesz

Każdy z nas kłamie. Jest to jedna z największych naszych wad, dlatego postanowiłem ją wyciągnąć z grona pozostałych. Tym bardziej że mocno wpływa na to jakimi jesteśmy ludźmi. Jeśli okłamujemy najbliższą rodzinę i przyjaciół, źle to o Nas świadczy. Ogólnie kłamstwo jest bardzo negatywnie odbierane. Gdy robimy to aby pozbyć się natrętnego telemarketera, bądź szybko zrezygnować z oferty która nam nie odpowiada, można uznać to za małe przewinienie. Jednak jeśli kłamiemy przez całe życie wszystkich i już się gubisz w tym co mówiłeś, to bardzo źle świadczy o Tobie jako człowieku. Mów tak często prawdę jak się tylko da!! Tylko nigdy, ale to nigdy nie mów swojej kobiecie że źle wygląda w nowej sukience 🙂

A teraz przyszedł czas na przemyślenia pod kątem wyżej opisanych zachować wobec nas samych jak i naszych najbliższych. Na pewno jest nad czym pracować, ale to nie oznacza, że jesteśmy bezwartościowi. W każdym z nas jest dużo dobrego. Musimy po prostu być coraz lepsi, a na pewno zostanie to wynagrodzone przez życie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *