Dżem jest legendarnym Polskim zespołem rockowo-bluesowym. W 1985 roku nagrał kultową płytę “Cegła” – na której znalazły się takie utwory jak „Whisky” i”Czerwony jak cegła”. Partie perkusyjne na tym albumie zarejestrował Michał Giercuszkiewicz, który jest głównym bohaterem filmu „30 lat wymówek”. Film został nakręcony przez Armanda Urbaniaka i bierze udział w Międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zapraszam do przeczytania recenzji tego dokumentu i wyjątkowo nietuzinkowej postaci. 

Legenda na odludziu

Giera poznajemy w momencie, gdy otrzymuje ponowną propozycję wydania własnej płyty. Pierwsza padła 30 lat temu ze strony wytwórni Metal Mind Productions. Teraz ma szansę zrealizować swoje marzenie i obietnicę daną wydawcy. Widzimy w tym filmie gdzie zamieszkuje i w jaki sposób zabiera się do realizacji swojego przedsięwzięcia. Jego domem jest zbudowana własnoręcznie tratwa i pływający na niej dom w Bieszczadach. Zaglądamy do jego chaty i sposobu pracy, a raczej próby zebranie się w sobie i rozpoczęcia komponowania materiału na płytę. Jak możemy zauważyć, pojawia się wiele tytułowych wymówek. 

Niespełnione marzenia i utracony czas

Film pokazuje życie perkusisty zespołu Dżem i tego, z jakimi boryka się trudnościami. Lata brania narkotyków spowodowały wiele problemów z jego zdrowiem i teraz Gier płaci za to ogromną cenę. Trudno zebrać mu myśli i usiąść do komponowania materiału na wymarzoną płytę, z wieloma wspaniałymi gośćmi. Jest bardzo rozdrażniony, niezorganizowany i łatwo się rozprasza. Jak widać, lata zażywania substancji psychoaktywnych – m.in. ze swoim przyjacielem Ryszardem Riedlem – spowodowały wiele zniszczeń w jego umyśle i organizmie. Trapią go różne dolegliwości i choroby, przez co trafia również do szpitala. Czy finalnie nagra upragniony materiał muzyczny? O tym przekonacie się oglądając film „30 lat wymówek”.

Samotność to taka straszna trwoga

Główny bohater filmu żyje od wielu lat w samotności i widzimy w jaki sposób ona mu doskwiera. Życie na odludziu samemu, sprawia wiele problemów w zdrowiu psychicznym, jak również w kontekście funkcjonowania i dotarcia do domu Giera. Medycy oraz muzycy muszą pokonać długą i skomplikowaną drogę aby dotrzeć na tratwę. Jako osoba która podupadła na zdrowiu, Giercuszkiewicz musi wykrzesać także mnóstwo sił na zdobycie i przygotowanie opału dla swojego domu. W miejscu w którym mieszka, jest to nie lada wyzwanie dla zdrowej osoby, a co dopiero dla niego. 

Podsumowanie

Film pokazuje życie samotnego człowieka z ogromnym dorobkiem artystycznym, który zagrał na jednej z najlepszych płyt rockowo-bluesowej w naszym kraju. Był bardzo sprawnym i uzdolnionym muzykiem, jednak narkotyki zabrały wiele cennych lat jego życia. Kto wie jak potoczyłyby się jego muzyczne i prywatne losy, gdyby nie destrukcyjny nałóg. Obserwujemy także jego zmagania i sposób na życie jaki wybrał. Na pewno nie jest to życie łatwe i dla każdego, lecz wygląda na to, że odpowiada Gierowi. Film pokazuje nietuzinkową osobę, która przez 30 lat odkładała na później marzenie nagraniu płyty. Zawsze pojawiały się nowe wymówki uniemożliwiające komponowania i nagrywanie. Co za tym stało? Dowiecie się tego oglądając film „30 lat wymówek”.

2 Comments
  1. Whisky nigdy nie została wydana na żadnym albumie. Tym bardziej na pierwszym. Trzeba wiedzieć o czym się pisze…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *