Większość z nas słyszała przynajmniej jedno z poniższych stwierdzeń:

Zdobądź dobre wykształcenie
Znajdź sobie dobrze płatną i stabilną pracę
Ustatkuj się i weź ślub
Weź kredyt i kup mieszkanie lub dom

 

Są to kierunki postępowania powszechnie uznawane przez większość ludzi za właściwe i często jedyne słuszne. Mało kto zastanawia się nad alternatywnymi rozwiązaniami. 

Co zatem zrobić gdy się nie chce akceptować norm przyjętych w społeczeństwie?

Zwyczajnie żyj tak, jak Tobie jest wygodnie i co jest zgodne z Twoim światopoglądem oraz wartościami. Nie zmuszaj się do postępowania według zasad obcych ludzi. 

Jest tyle sposobów na życie, że trudno jest je wszystkie wymienić. Nie musisz godzić się na narzucone przez innych konwenanse.

Pamiętaj że nikt za Ciebie nie przeżyje Twojego życia. Ty sam jesteś jego projektantem i głównym bohaterem. Nie pozwól aby ktoś decydował za Ciebie co masz robić i w jaki sposób. 

Często jest tak, że ludzie zazdroszczą innym wolności i możliwości wyboru. 

Gdy ktoś jest po ślubie, ma dzieci, 30-letni kredyt na dom  i samochód na raty, to bardzo często musi dalej uczestniczyć w tej grze. Nawet mimo tego że jest tym zmęczony i wolałby prowadzić inny styl życia.

Mimo iż z tej sytuacji jest wyjście, często ludzie wolą narzekać i używają wymówek. Jednak to jest już ich sprawa i nie wolno się wtrącać. Można jedynie wesprzeć poradą.

Każdy jest panem własnego życia i  nie daj sobie niczego narzucić!

Presja społeczna w wielu przypadkach może być duża ale nie trzeba przecież jej ulegać. Charakter kształtuje się przez całe życie i człowiek ujawnia swoje prawdziwe oblicze wobec stawiania czoła trudnym wyborom i sytuacjom. Myśl samodzielnie i podejmij decyzje, które współgrają z Twoim przekonaniami – nie oczekiwaniami innych osób.  

Stwórz własne reguły gry

Kto powiedział że musisz zaakceptować społeczne normy i zasady – może warto stworzyć własne reguły i kodeks postępowania? Zastanów się nad tym, w jaki sposób chcesz żyć i wdrażaj w życie swoją wizję działania w społeczeństwie. Dzięki temu będziesz mógł wdrożyć nowe standardy i pomysły, które chodzą Tobie po głowie. Spróbuj, z czasem się przekonasz co działa a co nie – i jak się z tym czujesz.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *