Przeszliśmy pozytywnie przez wszystkie etapy rekrutacji w wybranej przez nas firmie i po jakimś czasie otrzymaliśmy propozycję pracy. Teraz jest ten moment w którym podejmujemy decyzję, zmieniam miejsce pracy czy pozostaję w obecnym? Nie jest to łatwa decyzja. Pod uwagę należy brać czynniki ekonomiczne, logistyczne, emocjonalne oraz psychiczne. Nie zawsze uda się je pogodzić, dlatego warto na chłodno zastanowić się co wybierzemy. Możemy się również zdarzyć że od obecnego pracodawcy otrzymamy kontr ofertę jeżeli będziemy chcieli odejść. Rozważmy zatem jakie dylematy czekają nas gdy zastanawiamy się nad przyjęciem oferty w obecnym miejscu pracy oraz innej firmy.

Finanse

Bardzo często jest to kwestia, która odgrywa kluczową rolę przy zmianie pracy. Zostaliśmy zachęceni większym wynagrodzeniem i dzięki temu decydujemy się na nową ofertę współpracy. Jednak istnieje jeszcze coś takiego jak koszt alternatywny. Co z tego, że na nasze konto będzie w kolejnych miesiącach wpływać większa suma pieniędzy, skoro będziemy musieli dojeżdżać godzinę dłużej do pracy. Co sprawi że zwiększą się nakłady finansowe na przejazd i będziemy musieli przeznaczyć na niego więcej czasu.Oczywiście jeżeli w ostatecznym rozrachunku zyskamy na przykład dwa tysiące złotych to będzie to opłacalne. Natomiast jeżeli wpływać będzie do naszego budżetu tylko kilkaset złotych więcej – to warto to przemyśleć. Inną kwestią jest jeszcze forma zatrudnienia. Być może nowa firma będzie wymagała od nas założenia własnej działalności gospodarczej. Trzeba ten aspekt również starannie przemyśleć, aby nie obudzić się z ręką w nocniku, ponieważ będziemy musieli ponosić comiesięczne koszty prowadzenia jednoosobowej firmy. Są również plusy jak praca na prowizji i ulgi podatkowe. W takim przypadku trzeba sobie uświadomić czy chcemy iść w tym kierunku i czy nam to odpowiada. Nie każdy będzie w stanie płynnie i prężnie funkcjonować jako przedsiębiorca.

Rozwój zawodowy

Wraz z dalszą chęcią rozwoju kariery i nabywania nowych umiejętności, możemy zdecydować się na nowe miejsce pracy. Jeżeli na obecnym stanowisku przez dłuższy czas wykonujemy te same rutynowe czynności i nie rozwijamy się, to często następuje stagnacja. Ciągle robimy to samo i tak każdego dnia. Możemy popaść w marazm i żadne zadanie nie będzie dla nas wyzwaniem i ekscytacją. Nowe środowisko pracy może spowodować że wyjdziemy ze swojej strefy komfortu. Będziemy musieli nauczyć się obsługi nowych programów, procesów jakie zachodzą w firmie, poznamy nowe osoby i poznamy ich system pracy. Pierwsze miesiące pracy w nowej firmie to okres adaptacji i wytężonej nauki. Jeżeli zatrudnimy się w miejscu, które będzie dla nas wyzwaniem i polem do wykazania się, to w przyszłości może znacząco zaprocentować taki ruch.

Korporacja czy mniejsza firma?

Dużo się mówi o tym że praca w korporacji to prestiż i estyma. Jednak nie każdemu odpowiada praca w wielkich koncernach. Dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem jest praca w mniejszej firmie. Dzięki temu mogą wpływać bezpośrednio na funkcjonowanie i politykę firmy. Często też jest szansa na zarabianie przyzwoitych pieniędzy, i nie tylko dzięki podstawowemu wynagrodzeniu. Do tego dochodzą bonusy za wyniki pracy firmy i zwiększenie jej rentowności. Jedni pracują wydajniej w zespole a inni preferują pracę samodzielną, która czasami ma charakter zdalny. Dlatego warto zdać sobie sprawę co nam bardziej odpowiada, niż męczyć się i nie posiadać satysfakcji z wykonywanej pracy. Każdy człowiek jest inny i indywidualnie powinien określać swoje preferencje zawodowe.

Zmiana profesji

Być może nadszedł czas w naszej karierze zawodowej, że chcemy zmienić profil wykonywanego zawodu. W Polsce nie jest to dość popularny trend. Natomiast na zachodzie nikogo nie dziwi że 40-latek czy 50-latek pragnie się przebranżowić. Czasami jest to spowodowane zmęczeniem wykonywanej przez kilkanaście lat profesji lub samej branży i otoczenia. Chcemy odświeżyć naszą karierę i poszukujemy nowych wyzwań. Być może od zawsze chcieliśmy gotować, wykonywać pracę manualną lub zostać instruktorem narciarstwa lub wakeboardingu. Może nawet myśleliśmy o zmianie miejsca zamieszkania. Naszym cele może stać się przeprowadzka do innego kraju. Jeśli znamy język obcy i interesuje nas kultura konkretnego kraju to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wyjechać. Za zmianą pracy mogą stać również prywatne powody. Życie zmienia się każdego dnia, podobnie jak nasze gusta i plany działania.

Co wybrać?

Aktualnie mamy do wyboru wiele miejsc wykonywania pracy. Na rynku jest mnóstwo ofert a rąk do pracy brakuje. Często jest tak, że pewnych zawodów niektórzy ludzie nie chcą wykonywać lub są zwyczajnie mało płatne. Jeżeli myślimy o zmianie pracy, to lepiej się do tego dobrze przygotować i poświęcić na to sporo czasu. Nawet jeśli już otrzymamy ofertę to należy się zastanowić czy ją przyjąć. Nikt za nas nie podejmie takiej decyzji, ale możemy zwrócić się o poradę do znajomych i wziąć ich argumenty pod uwagę. Jest to trudna czasami decyzja, ponieważ w pracy spędzamy wiele godzin dziennie i fajnie by było chodzić do niej z chęcią. Zdarza się również, że dopada Nas wypalenie zawodowe i zmiana pracy jest koniecznością. Ponieważ konsekwencje zdrowotne mogą być ogromne. Nic nie zastąpi komfortu psychicznego i dobrego samopoczucia. Radość z pracy którą wykonujemy jest bezcenna. Niekiedy satysfakcja z dobrze wykonanego zadania jest większa niż otrzymane wynagrodzenie. Warto się czasem zatrzymać i zadać sobie pytanie co chcę robić, gdzie i z kim pracować. Dobrze jest sobie także zdawać sprawę, że możemy w dowolnej chwili coś zmienić, nikt przecież na siłę nie trzyma nas w danym miejscu pracy. Zawszę możemy znaleźć sobie lepszą pracę, która będzie nam przynosić większe dochody i zadowolenie z jej wykonywania.

Życzę Wam owocnych poszukiwań upragnionej pracy i satysfakcji z wykonywania tego co sprawia największą satysfakcję. Powodzenia! Dajcie znać w komentarzach z jakimi dylematami mierzycie się przy zmianie pracy.

 

Jeżeli szukasz pracy to zajrzyj koniecznie do serwisu ogłoszeń: https://pl.jooble.org/praca-zdalna

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *