Brak świadomości nie zwalnia z odpowiedzialności za nas i nasze otoczenie. Jednak my bardzo często dbamy wyłącznie o siebie i rodzinę. Dlatego zastanawia mnie ignorancja tylu ludzi jeżeli chodzi o klimat. Przecież niszcząc środowisko szkodzisz sobie i własnej rodzinie. Chcesz zostawić ziemię na której Twoje potomstwo będzie cierpiało i żyło w bardzo złych warunkach?? Pomyślałeś o TYM?? 

Spalanie

Każdy z Nas musi się poruszać, co niestety powoduje spalanie paliw kopalnych. Każdy pokonany kilometr pojazdem spalinowym powoduje wygenerowanie gazów cieplarnianych do atmosfery. Nie chcę Was namawiać do zaprzestania poruszania się autami, ale trzeba mieć świadomość szkodliwości. Sięgacie po kluczyki, pomyśl czy nie możesz pójść na spacer, albo wybrać komunikację miejską. Bardzo modnym ostatnio jest poruszanie się elektrycznymi pojazdami. Jest wiele możliwości. 

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest ogrzewanie naszych domów. Pomyślmy czy nie możemy robić tego bardziej ekologicznie np. przestając spalać węgiel i podłączając się do rurociągu gazowego albo pomp ciepła. Każdy kilogram wyemitowanego gazu cieplarnianego ma naprawdę znaczenie. Takie myślenie na masową skalę powoduje ogromne zmiany.

Jedzenie

Bez jedzenia nie możemy żyć. Jednak hodowle i uprawy niszczą środowisko. Masowe hodowle krów powodują wydzielanie dużej ilości metanu, natomiast pod uprawy wycinamy ogromne połacie lasów. Aby temu zapobiec należy rozsądnie kupować żywność i nie dopuszczać do jej zepsucia. Kupujmy tylko tyle ile zjemy. Starajmy się nie prowadzić nadmiernej konsumpcji mięsa. Można zjeść bardzo smacznie bez dodatków mięsnych. Jeżeli ograniczymy spożycie wołowiny, wieprzowiny np. do trzech dni w tygodniu, przyczynimy się do ochrony klimatu.

Odpady

Jednym z największych problemów naszej cywilizacji są odpady. Produkujemy je na masową skalę w każdej dziedzinie życia. Postarajmy się minimalizować ich produkcję, poprzez używanie wielorazowych naczyń czy zaprzestaniu stosowania słomek i palemek. Dla nas to mała zmiana – jednak ma duży wpływ na środowisko. Aby przyczynić się do tego trendu, jest masa możliwości, jak zaprzestanie kupowania jednorazowych toreb, kupowanie produktów i pakowanie ich do własnych wielorazowych pojemników, bądź wybranie takich, które zapakowane są w biodegradowalne opakowania np. z papieru czy kartonu.

Świadomość ekologiczna

Jednak najważniejsze w tym jest świadomość ekologiczna. Musimy zdobywać prawdziwe informacje i dzielić się nimi z naszą rodziną i przyjaciółmi. Nauczmy nasze dzieci dbać o dobro całej ziemi nie tylko swoje. Jeżeli tego nie zrobimy nie będą miały dobrego i bezpiecznego życia. A chyba nie tego chcemy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *