Większe bezpieczeństwo i niższe rachunki za prąd? Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Niższe rachunki za prąd i większa niezależność energetyczna. Wspólnoty energetyczne od lat rewolucjonizują rynek energii w Europie Zachodniej i USA. W Polsce zjawisko dopiero raczkuje, a pionierzy mierzą się z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi. 

 

Tym codziennym zmaganiom, ale też szansą rozwoju energetyki obywatelskiej poświęcona będzie konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć pt. „Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu”, która odbędzie się 2 czerwca 2022 r., w godz. 9.30 – 16.00, w Centrum Prasowym Newserii przy ulicy Chmielnej 73 w Warszawie. Chęć udziału w konferencji wyraził Pan Mark Brzeziński, Ambasador USA w Polsce oraz Pani Marzena Guz-Vetter, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród zaproszonych gości jest również m.in. była wicepremier Jadwiga Emilewicz z PiS, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, Urszula Zielińska (Zieloni), Beata Maciejewska (Lewica).    

Rejestracja uczestnictwa w konferencji >> TUTAJ

Pierwsza część konferencji poświęcona będzie perspektywom rozwoju demokracji energetycznej w Polsce. W dyskusji wezmą w niej udział politycy zaangażowani w ochronę klimatu i bezpieczeństwa. W drugiej odsłonie konferencji swoimi doświadczeniami na temat wspólnot energetycznych, podzielą się kooperatywy z Europy m.in. z Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Portugalii. O tworzeniu wspólnot energetycznych, o wsparciu dla nich opowie Josh Roberts, rzecznik REScoop. W trzeciej części goście konferencji dyskutować będą o regulacjach i barierach prawnych dotyczących wspólnot energetycznych w Polsce. Wystąpią m.in. Jakub Szymański – samorządowiec z podwarszawskiego Serocka oraz Rafał Serafin – kierownik projektu KPODR

Czerwcowa konferencja zagości w Warszawie już po raz czwarty. To cykliczne wydarzenie organizowane przez ruch „Więcej niż Energia” – szeroką koalicję społeczną na rzecz demokracji energetycznej. Organizacja konferencji jest wspierana przez European Climate Foundation oraz Open Society Foundation.