Urban EXPO w Katowicach – świat w pigułce

Już za niecałe 2 tygodnie – od 26 do 30 czerwca – w Katowicach, po raz pierwszy w Polsce i po raz jedenasty w historii, odbędzie się Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum 11, WUF11). To największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa Urban EXPO.

Na Urban Expo pojawi się 89 wystawców z 43 krajów ze wszystkich regionów świata, m.in. z USA, Niemiec, Francji, Meksyku, Korei Południowej, Indonezji, Kenii czy Tajlandii. Połowa wystawców pochodzi spoza Europy. Na 8 tysiącach metrów kwadratowych swoje pawilony promocyjne zaprezentują państwa, miasta, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz firmy.

– Urban Expo to świat w pigułce. Zapraszam wszystkich do odbycia darmowej podróży w 8000 metrów kwadratowych dookoła świata – zachęca Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. organizacji WUF11.

I dodaje: – W tej fascynującej, pełnej inspiracji przestrzeni każdy wystawca będzie mógł pochwalić się swoimi pomysłami na rozwój i zmianę przestrzeni miejskiej. Podczas wystawy dowiemy się o wielu innowacyjnych projektach, inicjatywach i partnerstwach. A firmy z całego świata zaprezentują  technologiczne nowości, które ułatwiają życie mieszkańcom miast.

Polska zaprezentuje się  w 21 pawilonach i stoiskach. Wystawiać się będą m.in. miasto Katowice, jako gospodarz wydarzenia, prezentujący rozwiązania wprowadzone do usprawnienia życia w metropolii, Związek Miast Polskich, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, a także prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest firma SEEDIA, specjalizująca się w produktach solarnych (na przykład miejskich ławkach z WI-FI i możliwością ładowania telefonów), które mają służyć wspieraniu Smart Cities.

Marka Philips zaprasza na wirtualny spacer po Zielonym Szpitalu. To miejsce, które przeniesie nas do szpitala przyszłości – z nowoczesnymi rozwiązaniami o zmniejszonym wpływie na środowisko naturalne. Natomiast  MGGP Aero przedstawi swoje propozycje wobec wykorzystania technologii geoinformacyjnych do zarządzania miastem. Na wystawie będzie można zapoznać się z Regionalną Mapą Koron Drzew i Lokalną Mapą Drzew – narzędziami wspierającymi planowanie miejskich inwestycji i ochronę przyrody.

Urban EXPO zlokalizowana będzie  przy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Urban EXPO szansą na wymianę dobrych praktyk

– Obecność na Urban EXPO to promocja rozwiązań na międzynarodową skalę. Firmy czy organizacje, które pojawią się na Urban EXPO będą miały szansę nawiązać nowe kontakty,  które w przyszłości, mogą przerodzić się w kontrakty – zaznacza wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Urban Expo to też forum wymiany dobrych doświadczeń i praktyk. O zielonych rozwiązaniach dla miast usłyszymy od przedstawicieli Polskiego Kongresu Klimatycznego. Twórcy narzędzia NaprawmyTo.pl, które pomaga zgłaszać miejsca w mieście wymagające naprawy, opowiedzą o tym jak angażować mieszkańców w sprawy społeczne. Natomiast  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie zachęcać do wprowadzania rozwiązań w ramach idei dostępności.

Pawilon Polski – to trzeba odwiedzić!

Obowiązkowym punktem podczas Urban EXPO będzie Pawilon Polski. Ogromna konstrukcja reprezentująca polską architekturę na pewno przyciągnie uwagę uczestników z całego świata. To połączenie tradycyjnych rozwiązań ze współczesnym designem. Polscy i zagraniczni goście będą mieli szansę obejrzeć wystawę “Miejskie Transformacje – Modelowa rewitalizacja miast”. Każdy z modułów wystawy wyposażony zostanie w ekrany, na których wyświetlane będą filmy prezentujące efekty projektów realizowanych w wybranych miastach. Po obejrzeniu, uczestnicy zostaną zaproszeni do Strefy Opinii. Na tablicy z karteczkami zwiedzający będą mogli umieszczać swoje komentarze, inspiracje oraz opinie dotyczące transformacji miast w naszym kraju. Polski Pawilon to także przestrzeń konferencyjna, gdzie będą odbywały się ciekawe wystąpienia i dyskusje.

Światowe Forum Miejskie WUF11, Katowice, 26-30 czerwca 2022 r.

Organizatorzy: UN-Habitat (agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Bezpłatna rejestracja na stronie: https://www.unevents.org/Home/Register.

Na Urban EXPO będzie można zapisać się także na miejscu wydarzenia. Mimo tego, rejestracja online przyspiesza ten proces i pozwala wejść bez kolejki. 

Więcej informacji na stronie: www.gov.pl/web/wuf11.