W 2002 roku ukazała się w Polsce debiutancka powieść Doroty Masłowskiej. Wraz z wydaniem tej książki w świecie literackim nastąpił przełom. Jak można wyczytać z recenzji i opinie z tamtego okresu, dla jednych było to pozytywne zaskoczenie, a dla innym obrazoburcza postawa nastolatki wobec całego środowiska literackiego. Pomijając zazdrość wobec stylu i zaprezentowanego oryginalnego języka, trzeba przyznać, że publikacja wyznaczyła nowy kierunek w rodzimej literaturze – o ile  nie światowej. Po 20 latach, za sprawą wydawnictwa Noir sur Blanc ukazało się wznowienie powieści “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Dla osób które nie miały szansy jeszcze jej przeczytać, jest to idealna okazja do nadrobienia tej wyjątkowej powieści. 

Nowe znaczenie i odświeżenie pamięci

Dwadzieścia lat temu, z pewnością inaczej widziano Rosję niż teraz. Oczy świata nie były tak mocno zwrócone na wschód jak obecnie. Wówczas Rosja była dla wielu tylko naszym sąsiadem, który sprzedaje nam gaz i ropę lub robi się z nim interesy. Teraz po agresji na Ukrainę, widzimy w nich morderców, którzy napadli na sąsiadujący kraj. Tym bardziej nowego znaczenia nabierają nastroje wobec Rosjan – opisane przez Dorotę Masłowską. Ludzie mając w trakcie swego życia bliższy kontakt z obywatelami Rosji i ich światopoglądem, na pewno mogą ukazać ich oblicze w lepszy sposób, ponieważ książki i telewizja przedstawiają jedno, a osobisty kontakt z daną kulturą i sposobem życia oraz myślenia to zupełnie coś innego. Dlatego pod głęboką analizę należy poddać to, co napisała w kontekście Rosji Masłowska – wówczas maturzystka. Jej młody wiek i wyobraźnia oraz sposób postrzegania rzeczywistości daje nam pole do myślenia i interpretacji jej słów. Język jakiego używała w książce, jest naznaczony abstrakcją, humorem i groteską. Mieszając obserwacje na temat Rosjan, naszego kraju i wzajemnych relacji, stworzona została mieszanka wybuchowa w postaci powieści “Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.

Specyficzny język i opis rzeczywistości

Już od początku uwagę zwraca specyficzny język stosowany przez autorkę. Bohaterowie posługują się barwnym językiem, który jest wypadkową przekleństw, humory, osiedlowego grypsu i stosowania znanych tylko sobie powiedzonek i lokalnych skojarzeń. Wszystko to daje mieszankę wybuchową i nie raz powoduje śmiech i zastanowienie się na użytymi zwrotami, które mogą przejść do potocznego języka ze świata opisanego w książce. Dorota Masłowska pokazuje, że wyobraźnia i sprawne posługiwanie się abstrakcyjnym i barwnym językiem może przykuć uwagę czytelnika i sprawić, że w 100% przeniesie do świata jej bohaterów. 

Podsumowanie

Pomimo upływu dwóch dekad, debiut Doroty Masłowskiej sprawia wrażenie powiewu świeżości w polskiej literaturze i wyznaczył nowy kierunek w kreowaniu bohaterów i opisywania zastanej rzeczywistości. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie, spojrzenie na Rosję w książce, daje także do myślenia o tym, jak postrzegano ten kraj dwadzieścia lat temu. Warto sięgnąć po tę książkę i poznać inne podejście do tworzenia powieści, bohaterów, interpretowania rzeczywistości i animozji społecznych. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *