Nurtują Cię pytania – co nauka sądzi o inteligencji, racie czy płci? Co mówią aktywiści a co o tym wie nauka? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Łukasz Lamża w swojej książce “Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”. Już na wstępie mogę Wam powiedzieć, że warto było poświęcić kilka godzin aby przygotować dla was tą recenzję.

Nauka

Publikacja Łukasza Lamży jest zbiorem wiedzy, jaką posiadamy na tematy związane z chorobami, płcią czy inteligencją. Przedstawia jak np. jest badana inteligencja i do czego te testy mają służyć. Uświadamia nam, że pewne aspekty są tylko uśrednieniem, aby zauważyć duże odchylenia od normy i zweryfikować dlaczego tak się dzieje. Czy są to idealne narzędzia? Nie. Czy mamy lepsze? Nie. Jednak przy ich odpowiednim wykorzystaniu możemy przebadać np. inteligencję – ale gwarantuje wam, że w zupełnie innym kontekście niż przynależność do MENSA. Powiem wam szczerze, że kiedyś chciałem nawet się sprawdzić w tym teście, ale dzisiaj po lekturze już nie odczuwam takiej potrzeby. 

Ludzie 

Drugim obliczem książki “Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci” jest przedstawienie oczekiwania przeciętnego konsumenta. Celowo użyłem tutaj tego słowa. My jako bogata część świata – mam tu na myśli UE, północną część Ameryki czy Japonię i również Polskę – zaczynamy prawie w każdej części naszego życia zachowywać się jako konsument. Nawet idąc do lekarza oczekujemy, że otrzymamy lek, który od razu łagodzi ból i objawy przeziębienia. Ale czy to jest dobre? Nie. Czy ktoś o to dba? Nie. Ważne aby od razu poczuć się dobrze. I to poczucie ma nam towarzyszyć całe życie. Nie chcemy czuć trudów codziennego życia. Chcemy się czuć wyjątkowo, dlatego tak popularne są testy na IQ czy epatowanie swoją wyjątkowością i płcią. Dlaczego tak się dzieje dowiecie się już z książki Łukasza Lamży.

Łatwe pytania – trudne odpowiedzi

Sięgając po tą publikację, zastanawiałem się, co ciekawego ma do powiedzenia autor. W końcu na pierwszy rzut oka, co można powiedzieć o płci czy inteligencji. Przecież każdy z nas umie odpowiedzieć na te zagadnienia. Jednak po lekturze staje się oczywiste, że nie zawsze to samo ma do powiedzenia biologia, psychologia i ludzie. Pan Łukasz stara się odpowiedzieć na każde pytanie z “Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci” z różnych punktów widzenia. Nie zawsze są to miłe słowa – ale prawdziwe. 

Podsumowanie

Autor bez ogródek i momentami dosadnie odpowiada na postawione przez siebie pytania. Nie boi się użyć twardych określeń w bardzo inteligentny sposób. Otwiera nam oczy na bardzo skomplikowane mechanizmy, które mogą się wydawać prozaiczne. Bardzo polecam tę książkę, ponieważ może niejednemu czytelnikowi otworzyć oczy na wiele ciekawych i często sprzecznych aspektów. Miłej lektury.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *