Funkcjonujemy w świecie w którym ludzie oraz środki masowego przekazu próbują nieustannie zabiegać o naszą uwagę. Media starają się wpłynąć na nas swoim przekazem i pokazać nam jak według nich wygląda rzeczywistość. Dla wielu telewizja jest oknem na świat oraz wiarygodnym źródłem informacji. Większość treści jakie docierają do nas poprzez serwisy informacyjne ma negatywny wydźwięk, 90% przekazu skupia się przestępstwach, wypadkach, wojnach, nieuczciwych zachowaniach oraz słownych utarczkach polityków. Próbuje się nas przekonać że świat jest niebezpieczny, majątek można zdobyć jedynie w nieuczciwy sposób oraz że na każdym kroku próbuje się nas oszukać. Jednak czy tak wygląda naprawdę świat który jest kreowany przez media?

 

Własna ocena rzeczywistości

 

Najlepszym rozwiązaniem jest przekonać się na własnej skórze jak naprawdę wygląda świat. W momencie gdy codziennie oglądamy serwisy informacyjne, to z czasem zaczną do nas przemawiać wiadomości w nich zawarte. To co chłoną nasze umysły, staje się z czasem częścią nas i zaczynamy w to wierzyć. Jeśli nie znajdziemy alternatywy i nie zweryfikujemy podawanych nam dzień po dniu informacji, możemy przyjąć kreowany przez media światopogląd jako rzeczywistość. Ważne by choć przez chwilę zastanowić się czy masowy przekaz ma odzwierciedlenie w realnym świecie oraz czy otrzymujemy prawdziwe i nie naciągane informacje.

 

Nie taki diabeł straszny jak go malują

 

Oczywiście zdarzają się na świecie sytuacje które są zagrożeniem dla ludzi. Jednak czy większość z tych negatywnych zdarzeń ma dla nas jakiekolwiek znaczenie? Katastrofa samolotu na Kubie lub karambol na autostradzie w USA nie mają większego wpływu na nasze życie. Mogą za to negatywnie oddziaływać na naszą psychikę. Jeśli przez większość czasu jest nam dostarczane negatywne przesłanie, to po pewnym czasie odbije się to na naszym samopoczuciu i życiu. Możemy się zatem zastanowić w jakim celu tego typu informacje są nam dostarczane?

 

Kontrola zachowania społeczeństwa

 

Dla rządzących światem łatwiej jest jeśli większość ludzi myśli w pewien określony sposób. Dużo łatwiej jest gdy nie ma w społeczeństwie niezależnie myślących jednostek. Jeśli media odpowiednio podsycają konkretne wydarzenia mające miejsce w życiu społecznym, to dużo prościej jest zastraszyć i kontrolować duża grupę osób. W momencie gdy jedna osoba zacznie wygłaszać odmienne poglądy niż reszta, nagle staje się niewygodna i próbuje się zagłuszyć jej głos przez tłum. Większość kluczowych wydarzeń które mają istotne znaczenie dla nas i naszego społeczeństwa jest przykrywane informacjami o przekrętach, zabójstwach, kataklizmach czy też plotkami na temat celebrytów którzy próbują uznanie odbiorców.

 

Niezależne myślenie w praktyce

 

Indywidualność i niezależne myślenie nie jest łatwe. W momencie gdy mamy inne zdanie niż większość i jest ono wygłoszone na ważny temat, to nagle okazuje się że jesteśmy wyśmiewani oraz uznani za wariatów. Potrzeba ogromnej odwagi by móc wypowiedzieć to co naprawdę się myśli, i należy się zmierzyć z nieprzychylnymi komentarzami, jeśli nasz światopogląd nie zgadza się z tym jaki posiada większość ludzi. Bardzo często dochodzi do sytuacji w której inni mogą zdawać sobie sprawę że mamy rację, jednak są oni tak głęboko zakorzenieni w swoim myśleniu że bardzo trudno zerwać im z wieloletnimi nawykami myślowymi.

 

Źródła informacji

 

Dzisiaj możemy pozyskiwać informacje z wielu dostępnych nam kanałów. Na szczęście nie tylko telewizja i radio dostarczają nam wiadomości ze świata. Możemy przeszukać internet, gdzie znajdziemy blogi lub podcasty, w których ludzie podobni do nas dzielą się swoim sposobem postrzegania rzeczywistości. Większość materiałów które możemy znaleźć są udostępniane za darmo, ilość tych informacji jest ogromna i wymaga precyzyjnej selekcji. Łatwo można zagubić się w gąszczu treści zamieszczonych w internecie, dlatego warto skupić się na kilka najbardziej wartościowych, które pozytywnie będą oddziaływać na nas i nasze życie. Spośród wszystkich materiałów z pewnością uda nam się odnaleźć te najcenniejsze oraz te które współgrają z naszym światopoglądem i będą w stanie go rozszerzyć.

 

Mentalna niezależność

 

To w jaki sposób myślimy determinuje to, jak postrzegamy świat i jakie osiągamy rezultaty. Jak mawia światowej klasy mówca i trener biznesu Brian Tracy “Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”. Nasz schemat myślowy odzwierciedla to, jak wygląda nasz świat zewnętrzny. Nie możemy przecież myśleć w jeden sposób, a robić coś zupełnie innego. Ważne by w swoich działaniach być spójnym z wyznawanymi wartościami i działaniami które podejmujemy na co dzień. Powinniśmy weryfikować informacje które są nam dostarczane przez media oraz innych ludzi. Przecież nie musimy się ze wszystkim zgadzać i ślepo ufać temu, co jest nam przekazywane. Sami powinniśmy wiedzieć, co jest dla nas dobre i zgodne z naszymi poglądami. Jeżeli czujemy że dana informacja nie do końca współgra z naszymi wartościami i przeczuwamy że coś jest nie w porządku, należy to sprawdzić na własną rękę.

 

Indywidualny tok myślenia drogą do sukcesu

 

W momencie gdy zaufamy sobie i osobom które głoszą niewygodne oraz niezbyt popularne poglądy, mamy szansę by wybić się ponad przeciętność. Zapewne nie posiadasz w swoim otoczeniu zbyt wielu osób, które nieustannie Cię wspierają oraz chcą być ciągle osiągał sukcesy. W sytuacji kiedy będziesz wybijał się ponad przeciętność, Twoi znajomi mogą nie być zadowoleni z tego faktu. Nie każdy jest ambitny i ma ochotę dać z siebie wszystko, by zrealizować swoje marzenia. Większość ludzi jest po prostu leniwa i nie jest gotowa na poświęcenia oraz ciężkiej pracy. Jeżeli zaczniesz osiągać kolejne sukcesy możesz być narażony na docinki oraz zachęcające słowa. Możesz usłyszeć że to nie dla Ciebie, po co tak się starasz i tak nic z tego nie będziesz miał oraz że tylko niepotrzebnie się napracujesz. Takie stwierdzenia malkontentów są na porządku dziennym. Potrzeba ogromnej determinacji oraz bycia wielką indywidualnością, by nie dać się stłamsić przez negatywne reakcje społeczeństwa. Ogromną rolę odgrywa środowisko w jakim przebywamy i w dużej mierze determinuje nasze zachowania oraz rezultaty. Warto mieć w swoim gronie osoby ponadprzeciętne i dzięki którym wzrastasz. Poprzez interakcje z osobami które myślą nieszablonowo oraz na wielką skalę, sami stajemy się lepsi i zmierzamy do osiągnięcia ponadprzeciętnego sukcesu.   

 

 

2 Comments
  1. Motywacyjna przemowa, bardzo podoba mi się ta treść, w dzisiejszych czasach trudno o indywidualizm. W zasadzie w teksie jest wszystko czego poszukiwałem. Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *