W naszym życiu pojawiają się takie momenty, że przychodzi czas na zmianę pracy. Czasami jest to spowodowane otrzymaniem wypowiedzenia od pracodawcy lub likwidacją firmy. Może się jednak zdarzyć, że sami podejmujemy decyzję aby zmienić miejsce zatrudnienia. Jeżeli chcemy to zrobić, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Nie warto chwytać się pierwszej lepszej pracy i później żałować, lepiej jest dokonać dobrego rozeznania na rynku pracy i podjąć taką która będzie nas interesować. Możemy kierować się wieloma kryteriami dzięki któremu dokonamy dobrego wyboru, czyli – atmosfera, wynagrodzenie, przełożony, benefity czy też rozwój i nauka nowych rzeczy. Te elementy mogą grać kluczową rolę w momencie gdy będziemy chcieli zmienić pracodawcę. Przyjrzyjmy się zatem jak podejść do tematu zmiany naszego zajęcia i jak zrobić to dobrze.

Pierwsze kroki

Jedną z najważniejszych rzeczy jakie trzeba wykonać to podjęcie decyzji że zmieniamy formę zarabiania pieniędzy. Dzięki temu będziemy mogli działać z całą mocą nad przejściem do innej firmy. Oczywiście najlepiej zachować tę informację dla siebie i grona najbliższych znajomych. Lepiej nie opowiadać o tym na lewo i prawo, ponieważ jeśli dowie się o tym obecny szef lub przełożony, może nie zostać to odebrane zbyt przychylnie. Nie warto psuć sobie atmosfery i relacji w obecnym miejscu zatrudnienia. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest napisanie swojego CV. Szerzej ten temat został opisany w jednym z artykułów na naszym blogu pod linkiem: 5 cech profesjonalnego CV!

Źródła ofert pracy

Największy zasób ofert pracy znajdziemy na portalach takich jak na przykład: pracuj.pl, praca.pl, indeed.com lub olx.pl. Znajdziecie tam mnóstwo różnorodnych ogłoszeń w różnych branżach. Jeżeli mieszkacie w mniejszym mieście to również wiele ogłoszeń jest umieszczanych na lokalnych portalach. Niektóre firmy zamieszczają oferty wyłącznie na swojej stronie internetowej lub swoim fanpage’u na Facebooku. Pracę w instytucji publicznej będziemy mogli uzyskać dzięki aplikowaniu na stronach poszczególnych urzędów na Biuletynach Instytucji Publicznej. Wiele lokalnych ofert znajduje się na stronach Urzędów Pracy w danym mieście – gdzie umieszczane są ogłoszenia z najbliższego regionu. Jeżeli chcemy znaleźć dobrą i satysfakcjonujące zatrudnienie to musimy wytężyć swoje działania i trzymać rękę na pulsie. Im więcej miejsc będziemy odwiedzać tym większa szansa na znalezienie wartej uwagi oferty.

Aktywne poszukiwania

Możecie wysyłać setki dokumentów aplikacyjnych i czekać na odpowiedź lub wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć kontaktować się z potencjalnymi pracodawcami. Istnieje kilka sposobów na tzw. spontaniczne aplikacje. Po pierwsze możecie zadzwonić do wybranej firmy i zapytać czy aktualnie jest prowadzona rekrutacja. Jeśli nie, to zapytajcie czy mimo to możecie przesłać CV, które zostanie w bazie i przy najbliższym naborze będziecie brani pod uwagę. Właściciele firm doceniają proaktywność i zaangażowanie – dlatego istnieje duża szansa że w ten sposób uda się zdobyć etat. Dobry pomysłem jest także wyjazd na targi pracy. Na wiosnę oraz jesień w kilku miastach Polski są organizowane wydarzenia dedykowane studentom i absolwentom, na których można spotkać przedstawicieli wielu renomowanych firm i zapytać o szczegóły stanowisk na które są aktualnie prowadzone rekrutacje. Ciekawostką są ekspresowe rekrutacje, na których konfrontujemy się natychmiast z wybranym przez nas pracodawcą. Jest to ogromna szansa na otrzymanie propozycji pracy lub uzyskanie informacji o firmie, jak przygotować się ewentualnie do kolejnego etapu rozmowy. Nawet jeśli nam się nie uda, to zawsze jest to cenna wiedza którą możemy wykorzystać w przyszłości. Targi pracy to również okazja do udziału w szkoleniach i prelekcjach szefów firm. Dzięki tego typu wydarzeniom można zdobyć informacje o budowaniu swojej kariery zawodowej, czego oczekują pracodawcy oraz jak odnieść sukces i jaką ścieżką podążać. Bardzo często dzięki takim prelekcją otrzymamy wskazówki, które możemy wdrożyć w życie i zdobyć wymarzoną posadę. Na takich eventach posiadamy możliwość nawiązania nowych kontaktów które mogą zaprocentować w przyszłości.

Szukanie pracy to ciężka praca

Poszukiwanie zatrudnienia to nie łatwe zadanie, wymaga ono wiele wysiłku, determinacji i co najważniejsze cierpliwości. Oczywiście aktualnie mamy możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu miejscach i problemem jest brak rąk do pracy. Jednak wszystko co wartościowe wymaga wysiłku i czasu. O dobrą posadę i rzetelnego pracodawcę wcale nie jest tak łatwo. Trzeba poświęcić mnóstwo czasu na przeglądanie ogłoszeń i na to aby uczestniczyć w rozmowach kwalifikacyjnych. Im więcej spotkań z pracodawcami odbędziemy tym większa szansa na zdobycie odpowiedniej pracy. Czasami na 100 wysłanych dokumentów aplikacyjnych odpowie dziesięciu pracodawców i otrzymamy być może pięć propozycji współpracy. Wiele będzie zależeć od naszych negocjacji i warunków jakie otrzymamy od tych firm.

Inne sposoby na zdobycie zatrudnienia

Sposobem na znalezienie pracy jest również rekomendacja naszej osoby przez znajomych. Firmy praktykują formę poleceń – dzięki którym stawiają na pracowników poleconych przez aktualnie zatrudnionych. Takim działaniem pragną zatrudniać ludzi rekomendowanych i rzetelnych. Jeśli taka osoba się sprawdzi, to pracownik który zaproponował przyjęcie takiej osoby otrzymuje premię za polecenie jej do pracy. Jest to dobry sposób na budowanie zespołu, ponieważ lubimy pracować z ludźmi których darzymy sympatią i zaufaniem. Tak samo jak w biznesie – dobrze jest współdziałać z takimi osobami z którymi mamy wspólny język i dobre relacje.

Na rynku istnieje wiele agencji zatrudnienia, które pomagają w znalezieniu pracy. Możemy bezpośrednio udać się do takiej firmy lub aplikować na stanowisko, na które szuka kandydata i jest pośrednikiem działającym na zlecenie danej firmy. Nawet jeśli nie uda nam się otrzymać zajęcia na wybranym stanowisku, to istnieje szansa że firma pośrednicząca pomoże nam zdobyć inną pracę i dopasuje nasz profil do innego stanowiska. Podczas rozmowy z rekruterem otrzymamy szereg pytań o nasze preferencje i zwiększymy szansę na znalezienie zatrudnienia. Możemy skonkretyzować nasze oczekiwania dotyczące branży, charakteru aktywności, odległości od domu oraz wynagrodzenia. Im więcej preferencji określimy tym większa szansa na znalezienie właściwej pracy. Warto mówić na samym początku jakie mamy oczekiwania i negocjować wiele ważnych dla nas warunków, aby w późniejszym czasie na narazić się na rozczarowanie.

Dobrym pomysłem przy poszukiwaniu zatrudnienia jest korzystanie z doradztwa zawodowego i biur karier, gdzie profesjonaliści będą mogli nam pomóc w znalezieniu posady. Korzystając z takiej pomocy określimy swój profil zawodowy i będziemy mogli zwiększyć szanse na znalezienie zajęcia w wybranym zawodzie lub przebranżowić się. W dzisiejszych czasach na rynku pracy brakuje wielu specjalistów jak i osób, które będą wykonywać proste prace fizyczne. Być może pomimo wielu lat spędzonych w korporacji przyjedzie nam na myśl zmiana zawodu. Jeśli podejmiemy taką decyzję to będziemy mogli skorzystać z kursów zawodowych, a doradcy zawodowi pomogą nam wybrać właściwe. Z pomocą takich osób będziemy mogli zmienić bieg naszej kariery i zdobędziemy nowe umiejętności oraz wiedzę. Wszystkie te działania pomogą nam stać się atrakcyjniejszą osobą na rynku pracy.

Poszukiwanie pracy za granicą

Być może przyjdzie nam do głowy pomysł wyjazdu za granicę i chęć zdobycia tam doświadczenia zawodowego. Nic nie stoi na przeszkodzie by zrealizować ten pomysł. Jednak warto to zrobić dobrze i z głową. Ponieważ pochopne decyzję mogą nam zaszkodzić i spowodować wyłącznie frustrację. Najlepiej znaleźć pracę jeszcze przed wyjazdem. Agencje pracy pomagają znaleźć zatrudnieni w innym państwie, zapewniając kontrakt, ubezpieczenie i zakwaterowanie. W zależności od charakteru pracy te warunki będą się różnić. Jeśli jednak chcemy wyjechać “w ciemno” i zacząć poszukiwać pracę już na miejscu, to warto skorzystać z pomocy znajomych. Powiedzą nam oni gdzie udać się aby załatwić podstawowe formalności i gdzie znajdują się agencje pośrednictwa pracy oferujące największą ilość ofert. Ponieważ w niektórych jest ona sezonowa, a inne mają jej znacznie więcej w różnego rodzaju branżach. Na przykład w Szkocji jeśli podpiszemy umowę z taką agencją, to otrzymujemy ubezpieczenie, dni wolne, odprowadzane są wszystkie składki emerytalne i jesteśmy rozliczanie na koniec roku podatkowe przez samą agencję. Nie musimy się martwić o żadne formalności. Jeśli mamy do czynienia z rzetelnym biurem pośrednictwa to przerwy w pracy będą bardzo małe, ponieważ będą się starali zapewnić nam zatrudnienie. Dzięki temu my zarabiamy a pośrednik otrzymuje prowizję za naszą pracę. Ważną kwestią jest to że musimy być przygotowani do pracy w różnych miejscach. Nigdy nie wiadomo gdzie pójdziemy jutro pracować i w jakim charakterze. Może się zdarzyć tak, że zostaniemy przez dłuższy czas w jednym miejscu i po pewnym czasie otrzymamy kontrakt w od firmy w której pracujemy. Wszystko zależy od zapotrzebowania danego pracodawcy.

Wytrwałość w poszukiwaniu pracy

Znalezienie pracy często może być żmudnym i długotrwałym procesem. Mimo to ostatecznie może okazać się wartościowym i dochodowym przedsięwzięciem. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy ile tak naprawdę jesteśmy warci na rynku pracy. Możemy pracować w jednej firmie przez wiele lat nawet nie wiedząc, że na tym samym stanowisku w innej firmie możemy zarabiać 50% lub nawet 100% więcej pieniędzy. Mnóstwo osób funkcjonuje w jednej firmie przez lata wyłącznie przez zasiedzenie i komfort znajomości swoich obowiązków. Warto sprawdzać regularnie swoją wartość i potencjał na rynku pracy, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zwiększyć swoje dochody, doświadczenie i uzyskać nowe umiejętności. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się przynajmniej raz na pół roku na rozmowę kwalifikacyjną w sytuacji gdy posiadamy pracę. Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i wiedzieć jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy. Może nam to przynieść wiele korzyści.

Życzę Wam wielu sukcesów zawodowych i owocnego poszukiwania wymarzonej pracy. Wysiłek który włożył z pewnością zaowocuje w niedalekiej przyszłości. Dajcie znać w komentarzach jakie są Wasze sposoby na poszukiwanie pracy.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *