Wielu z Nas chciałoby być liderem grupy. Bardzo często widzimy osoby które dobrze zarządzają zespołem ludzi lub wspaniałych przedsiębiorców i chcemy być jak oni. Z drugiej strony widzieliśmy przeciwieństwo tych działań. Zastanawiasz się jakim byłbyś liderem??

Umiejętność porozumiewania się

Pierwszą i najważniejszą cechą dobrego przywódcy jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi. Każdy z Nas jest inny i z każdym trzeba się komunikować. Jeżeli jesteś słabym rozmówcą, to będzie ciężko Ci zbudować zgrany ze sobą team. Jeżeli nie umiesz rozmawiać, nie będziesz umiał wpłynąć na grupę oraz będziesz miał trudności z działaniami w podbramkowych sytuacjach. Wymuszanie i nakazywanie innym jest tragiczną techniką zarządzania grupą.

Słuchanie

Kolejną bardzo ważną umiejętnością jest słuchanie ludzi. Musisz bardzo dokładnie wsłuchiwać się nie tylko w potrzeby pracowników, ale również w ich pomysły i sposoby pracy. Jeżeli będziesz głuchy na wszelkie informacje od swojego zespołu i będziesz wyłącznie realizował swoją wizję na pracę, cele i sposób komunikacji – odniesiesz porażkę. Pamiętaj, że ludzi mają różne sposoby działania i musisz tak pokierować zespołem aby każdy dobrze się w nim czuł.

Decyzyjność

Nie wiem jak Wy ale ja bardzo często spotykam się z problemem decyzyjności. Rozmawia się wiele razy na pewne tematy ale decyzja nie zapada. Z niewiadomych przyczyn szuka się ciągle problemów a jednocześnie komunikuje się, że sprawa jest ważna i trzeba podjąć zdecydowane kroki. Bardzo często zdarza się że to pracownicy niższego szczebla ostatecznie biorą odpowiedzialność i podejmują decyzję i wdrażają pewne rozwiązania. Co jest najgorsze jeżeli podczas sukcesu, zarządca zespołem bierze zasługi na siebie a podczas porażki obwinia zespół. Takie zachowania są niedopuszczalne!!!

Twarda ręka

Oczywiście team lider musi prowadzić swój zespół do celu. Czasami trzeba być twardym i bez ogródek narzucić coś swojemu zespołowi. Nie możemy na wszystko się zgadzać tym bardziej że pewne schematy powinniśmy mieć przepracowane i mieć do nich zaufanie. Są sytuacje, że MY coś każemy a zespół musi się podporządkować. My bierzemy odpowiedzialność za te decyzje i musimy się z nich rozliczyć.

Branie odpowiedzialności za błędy

Oczywiście jeżeli Twoje decyzje okażą się błędne, należy się do nich przyznać przed przełożonymi. Nigdy nie możecie wrzucać ich na barki swojego zespołu. Co więcej, jeżeli Twój zespół nawali, to powinieneś wziąć całą winę przed przełożonymi na siebie. Inną sprawą jest jak problem rozwiążesz wewnątrz zespołu. Pamiętaj jednak, że wszystko co jest na zewnątrz zawsze jest Twoją porażką.

Byłbyś dobrym Team Liderem??

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *