Manon Niszczycielska siła miłości

Opera Wrocławska kończy sezon 2021/2022 z rozmachem sięgając po perłę opery francuskiej – dzieło Jules’a Masseneta Manon w gwiazdorskim wykonaniu brytyjsko-rumuńskiej sopranistki Simone Mihai oraz słynnego włoskiego tenora Charlesa Castronovo, który już po raz drugi wystąpi na wrocławskiej scenie. Premiera odbędzie się 25 i 26 czerwca.

 

Na publiczność czeka to, co w operze jest najpiękniejsze: od zapadających w pamięć arii i duetów po monumentalne obrazy historyczno-obyczajowe z udziałem chóru i baletu. Przepych świata Manon

i Kawalera Dex Grieux oddaje scenografia autorstwa reżysera spektaklu Waldemara Zawodzińskiego, wykorzystująca m.in. konwencję ,,teatru w teatrze”, a dopełniają go przepiękne kostiumy autorstwa Marii Balcerek. Orkiestrę Opery Wrocławskiej poprowadzi Bassem Akiki.

 

Przed nami wielki powrót twórczości Jules’a Masseneta nie tylko na wrocławskie, ale i polskie sceny operowe. Po 1945 roku zaledwie kilka teatrów operowych przygotowało swoje inscenizacje, a przez ostatnie ponad 40 lat Manon była nieobecna w polskich repertuarach. Rodzima publiczność miała dostęp jedynie do rejestracji filmowej spektaklu z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. We Wrocławiu prapremiera Manon odbyła się 122 lata temu. Po II wojnie światowej nie wystawiono tu ani Manon, ani innego dzieła Masseneta – aż do teraz.

 

W roli Kawalera Des Grieux zobaczymy Charlesa Castronovo:

 

Około 10 lat temu debiutowałem jako Des Grieux w Théâtre du Capitole w Tuluzie, a partnerowała mi niesamowita śpiewaczka Natalie Dessay, która przechodziła wówczas na emeryturę. To była jej ostatnia Manon, właściwie ostatnia rola operowa. Ciężko pracowałem nad tą rolą i oczywiście nad moim francuskim – chciałem, by był doskonały. Przyznam, że po tylu latach i śpiewaniu tylu rodzajów ról, wciąż się uczę. Co więcej, doznałem też swojego rodzaju olśnienia. Powiedziałem sobie: ,,Na tym etapie życia potrzebujesz zarówno młodzieńczego liryzmu, elegancji, jak i dojrzałości. Słychać ją już dzisiaj w moim głosie i dzięki temu mogę sprawniej uchwycić niektóre z tych ważniejszych momentów tego dzieła, nadać roli o wiele więcej głębi.

 

Premiera na samym początku kalendarzowego lata – to jeden z najpiękniejszych momentów, by dać szansę miłości… i namiętności. A jeśli śpiewać o uczuciach, to tylko w języku Molière’a, wyrażając je poprzez dźwięki, które najpełniej oddają ekspresję ludzkich emocji.

O operze

 

Manon to opowieść o zakazanej miłości, pożądaniu i społecznych konwenansach, przez które nieokiełznana młodość łatwo wpada w kłopoty. Pierwowzorem opery Jule’a Masseneta była powieść Manon Lescaut Abbé Prévosta, w której autor zawarł wiele momentów z własnego życia. Inspirowali się nią również Giacomo Puccini i Daniel Auber, jednak to dzieło Masseneta jest najbliższe oryginałowi – zmienione zostało jedynie zakończenie. Reżyser Waldemar Zawodziński zwraca uwagę na złożoność psychologiczną bohaterów i wyjątkową emocjonalność utworu, którą dostrzec możemy zarówno w muzyce Masseneta, jaki i w libretcie:

 

Kawaler Des Grieux to piękna romantyczna postać, która spełnia nasze marzenia o miłości wielkiej –  aż do śmierci, a może poza nią. To bardzo piękna kreacja bohatera, która skupia w sobie całą gamę emocji. Manon jednak jest postacią bardziej złożoną, interpretacyjnie nieprostą przez fakt, że ta postać jest rozpięta między przeciwnościami. W literaturze operowej to naprawdę jedna z ciekawszych postaci: jest chimeryczna, wymykającą się takiemu łatwemu opisowi. Myślę, że można uznać ją za niezwykłe studium psychiki kobiecej.

 

Prapremiera Manon odbyła się w styczniu 1884 roku w paryskiej Opéra Comique. Co ciekawe, publiczność przyjęła nową operę z mieszanymi uczuciami. Dzieło jednak przetrwało próbę czasu i zaczęło być wystawiane z powodzeniem na największych scenach operowych świata.

 

 

Manon

Premiera: 25 i 26 czerwca 2022

Spektakle repertuarowe: 1, 2, 3 lipca 2022

Szczegóły oraz informacje o biletach:

 www.opera.wroclaw.pl

 

 

 

Realizatorzy

 

Reżyseria – Waldermar Zawodziński

Kierownictwo muzyczne – Bassem Akiki

Scenografia – Waldemar Zawodziński

Kostiumy – Maria Balcerek

Reżyseria świateł – Waldemar Zawodziński

Choreografia i ruch sceniczny – Janina Niesobska

 

Obsada

Manon – Simona Mihai / Hanna Sosnowska-Bill

Des Grieux – Charles Castronovo/ Eric Fennell

Lescaut – Szymon Mechliński / Mariusz Godlewski

Hrabia des Grieux – Grzegorz Szostak / Jakub Michalski

Guillot de Morfontaine – Aleksander Zuchowicz / Jędrzej Tomczyk

De Brétigny – Tomasz Rudnicki / Sergii Borzov

Rosette – Dorota Dutkowska / Katarzyna Toboła

Poussette – Canan Kalkir / Aleksandra Malisz

Javotte – Aleksandra Opała / Zoia Rolinska

Oberżysta – Marek Klimczak

Dwaj Strażnicy – Aleksander Bardasau, Christian Bild

Podróżujące – Liliana Jędrzejczak, Marika Gryń, Beata Marciniak-Kozłowiecka, Ewa Wadyńska-Wąsikiewicz

Podróżujący – Mykhailo Hnatiuk, Vitaliy Potapchuk, Bolesław Słowiński, Andrzej Zborowski

Bagażowi – Piotr Bunzler, Paweł Walankiewicz

Pocztylioni – Michał Czok, Jacek Lech

Handlarz – Mykhailo Hnatiuk

Portier w Seminarium – Jerzy Szlachcic

Krupierzy – Christian Bild, Marcin Klarman, Jacek Lech

Gracze – Mykhailo Hnatiuk, Lesław Kijas, Andrzej Zborowski

Oficer policji – Piotr Chłopicki

 

Balet, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej