Coraz więcej osób próbuje zarobić na strachu przed zakażeniem nowym koronawirusem. Nie pozwólcie sobą manipulować, nie wierzcie we wszystko co czytacie i oglądacie. Na wstępie powiem chyba najważniejszą rzecz, zanim przestaniecie czytać. Na COVID-19 NIE MA LEKARSTWA!!! Nie dajcie się oszukać i sprawdzajcie wyłącznie rzetelne informacje. 

Fake news

Jak już wcześniej wspomniałem we wstępie, coraz więcej złodziei próbuje dorobić się na strachu. Wysyłają do Nas nieprawdziwe wiadomości o lekach zapobiegających zakażeniu –  czy o nacjonalizacji kont – i jedynym z którego pieniędzy nam nie zabiorą za jedyne 1 000 zł. Bądźcie bardzo czujni i nie dajcie się nabrać. Jeżeli nie umiecie rozpoznać, czy jest to prawdziwa wiadomość.To w pierwszej kolejności skontaktujcie się z rzekomym nadawcą i sprawdź – czy aby na pewno pochodzi ona od Twojego banku czy  ubezpieczyciela.

Kanały rządowe

Najpewniejszymi kanałami informacji są kanały rządowe. Możesz nie lubić PiSu, możesz mieć negatywną opinię o nich, jednak na stronach ministerstwa zdrowia czy ministerstwa spraw wewnętrznych oraz rady ministrów są najbardziej aktualne i prawdziwe. Jeżeli jednak masz do nich uwagi z powodu poglądów, szukaj tych informacji na stacja i stronach największych portali i kanałów informatycznych jak Polsat, TVN, TVP, Onet itd. Nie szukajcie informacji na niesprawdzonych stronach czy kanałach YouTube. Każdą informację zweryfikujcie w kilku źródłach. Nie dajcie się oszukiwać i nie powtarzajcie niesprawdzonych informacji. To jest równie ważne jak zdrowy rozsądek i unikanie dużych grup ludzi.

Przystępna wiedza

Jeżeli jednak szukacie informacji o samym wirusie i nie wiecie w co wierzyć, a w co nie – proponuję zapoznać się z filmami Dawida Myśliwca – Uwaga! Naukowy Bełkot. Również bardzo wartościowe filmy przygotowała Kasia Gandor, która przygotowała kilka filmów w których odpowiada również na najważniejsze pytania. Polecam zajrzeć jeszcze na kanał Nauka. To lubię Tomasza Rożka – tutaj również znajdziesz kilka wartościowych filmów w tej tematyce. Oczywiście to jest tylko część wartościowych kanałów, gdzie dowiecie się prawdy.

I na końcu zwrócę się do Was z wielką prośbą. Zachowajcie spokój. Starajcie się unikać dużych grup ludzi, i nie narażajcie się na zakażenie. I nie chodzi tu wyłącznie o sam wirus, lecz jeżeli będziemy zachowywać się nieodpowiedzialnie, szpitale będą przepełnione i lekarze nie będą w stanie pomagać ludziom z innymi chorobami sercowymi czy udarami. Uniknijmy wydarzeń we Włoszech. BĄDŹMY ROZSĄDNI I ZACHOWAJMY HIGIENĘ!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *