Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy są inteligentni. Część  osób  ma nawet  kompleksy z tego powodu, ponieważ uważają, że nie są najmądrzejsi i dlatego nie zawsze walczą o swoje. Jak to sprawdzić? Co może świadczyć o ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji? Dzisiaj postaram się rozwiać wasze  wątpliwości. Zapraszam do artykułu.

Testy IQ

Chyba najbardziej popularnymi miernikami inteligencji są testy IQ. Uważam jednak, że nie są to dobre mierniki, ponieważ one nie wiele mówią przeciętnemu Kowalskiemu. Jeżeli zaczniecie poszukiwać informacji o celu stworzenia tych łamigłówek na inteligencje, dowiecie się, że są one wyłącznie narzędziami dla psychologów i psychiatrów, a sami twórcy tych testów protestowali aby na ich podstawie mierzyć inteligencję danej osoby. Więcej o testach i samej inteligencji możecie przeczytać w “Trudno powiedzieć” Łukasza Lamży. Czyli testy odpadają? Nie do końca. Są one dobrym sprawdzeniem naszych możliwości, ale to tylko jedna część z szerszego obrazu jakim jest inteligencja.

Rozwiązywanie problemów

Kolejnym aspektem naszej inteligencji jest umiejętność rozwiązywania problemów dnia codziennego. Inteligentne osoby robią to szybko i bardzo często z powodzeniem. Kładę tu nacisk na przede wszystkim z powodzeniem, ponieważ jeżeli raz na 5 czy 7 kłopotów Ci się nie uda, to nie oznacza, że minąłeś się z inteligencją. Każdy ponosi porażki, nawet osoby z IQ 180 punktów. Co nie oznacza, że super rozwiązywać testów będzie lepiej radził sobie w życiu codziennym, niż osoba posiadająca 100 IQ. Inteligencja jest bardzo złożonym zagadnieniem i występuje we wszystkich aspektach naszego życia.

Nawiązywanie kontaktów

Osoby, które w testach zdobywają bardzo duże ilości punktów, zazwyczaj nie radzą sobie np. w kontaktach międzyludzkich. To trochę rzutuje na ich umiejętności poznawcze. Czyż najlepszą nauką nie jest polemizowanie z innymi wybitnymi jednostkami? Oczywiście że tak i to również jest oznaką naszej inteligencji. Jeżeli nie umiemy słuchać innych ludzi, prowadzić z nimi dialogu na wysokim poziomie, szanować ich zdania i nie dopuszczamy możliwości pomyłki, to nasza inteligencja wcale nie jest taka wybitna, nawet jeśli  test mówi inaczej. Co więcej, kiedy jesteśmy przekonani o swojej wybitności, zaczynamy szukać w otoczeniu innej wybitnej jednostki np. na naszą partnerkę, a to niekoniecznie jest rozsądne i pożądane, ponieważ nie tylko inteligencja się liczy, ale wiele innych aspektów naszego charakteru.

Pieniądze

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest umiejętność poruszania się w świecie gotówki. Inteligentni ludzie umieją rozsądnie wydawać swoje pieniądze. Wiedzą jak oszczędzać i jak te oszczędności inwestować. Umieją zauważyć okazję, a nie dać się naciągnąć na podpowiedzi innych. Zawsze trzeźwo myślą, a “prawdziwe okazje” omijają szerokim łukiem. Może się wydawać, że inteligencja nie ma tu wiele do powiedzenia, ale z moich osobistych spostrzeżeń muszę przyznać, iż osoby, które dobrze radzą sobie w życiu, nie mają kłopotów w nawiązywaniu kontaktów i również dobrze radzą sobie finansowo.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *