Historie wiolonczelowe

Serdecznie zapraszamy na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą wybitnego gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze. Chociaż w programie znalazły się dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Krzysztofa Meyera i Richarda Straussa, to największą atrakcją koncertu będzie prawykonanie nowej kompozycji Mikołaja Góreckiego.

Pierwszym dziełem w programie jest skomponowana w 1779 roku Symfonia G-dur nr 32 Wolfganga Amadeusa Mozarta. To bardzo krótkie dzieło składa się z trzech części – szybkiej, wolnej i szybkiej. Pełna energii, przebojowa kompozycja została wykorzystana w 1785 roku jako uwertura do wystawionej w Wiedniu opery komicznej La villanella rapita Francesca Bianchiego. Tym razem symfonia posłuży za wstęp do innego dzieła: Sinfonii concertante Mikołaja Góreckiego. Utwór ten przeznaczony jest na pięć solowych wiolonczel i orkiestrę. Urodzony w 1971 roku w Katowicach artysta jest autorem bardzo licznych kompozycji kameralnych, orkiestrowych i koncertujących. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Caro Luigi  to krótka kompozycja na cztery wiolonczele i smyczki pochodząca z bardzo bogatego dorobku Krzysztofa Meyera. Ten urodzony w 1943 roku w Krakowie kompozytor, pianista, pedagog i pisarz posiada w swoim dorobku liczne dzieła reprezentujące wiele form i gatunków oraz przeznaczone na przeróżne składy. Meyer jest autorem m.in. dziewięciu symfonii, czternastu kwartetów smyczkowych i dziewięciu koncertów instrumentalnych.
Koncert zakończy wykonanie pełnej przepychu, barwnej Suity z trzyaktowej opery komicznej Kawaler srebrnej róży op. 59 Richarda Straussa. Chociaż premiera opery miała miejsce w 1911 roku, to Suita jest dużo późniejsza, powstała bowiem w połowie lat czterdziestych XX wieku. Zawiera ona wybrane wątki z opery stanowiącej hołd dla kultury muzycznej Wiednia, której najbardziej charakterystycznym elementem jest rytm walca, kojarzony z rodziną Straussów. Richard Strauss jednak do niej nie należał, a zbieżność nazwisk jest całkowicie przypadkowa!

Program:

W.A. Mozart Symfonia G-dur nr 32, KV 318
M. Górecki Sinfonia concertante na pięć wiolonczel i orkiestrę (prawykonanie, zamówienie Narodowego Forum Muzyki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej)
***
K. Meyer Caro Luigi na 4 wiolonczele i orkiestrę kameralną op. 73
R. Strauss Suita z opery Kawaler srebrnej róży op. 59, TrV 227

Koncert z okazji 10-lecia Polish Cello Quartet

Wykonawcy:

George Tchitchinadze – dyrygent
Tomasz Strahl – wiolonczela
Polish Cello Quartet:
Krzysztof Karpeta, Wojciech Fudala, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch – wiolonczele
NFM Filharmonia Wrocławska

Czas trwania:

70 minut

Lokalizacja:
NFM, Sala Główna
plac Wolności 1, Wrocław
Więcej informacji tutaj