Zbigniew Herbert jest określany jako jeden z najwspanialszych poetów swojej generacji. Został doceniony na całym świecie, czego dowodem jest przetłumaczenie jego twórczości na 38 języków. Był także uwielbiany i zapraszany na odczyty własnych wierszy np. w Berlinie. Krytycy docenili jego bezkompromisowość, surowość i konkretny styl pisania. Mimo sukcesu i sławy – podobnie jak inni wielcy twórcy – cierpiał na wewnętrzne trudności i zmagał się z własnymi myślami i otaczającym go światem – zwłaszcza sytuacją w Polsce za jego życia. Dzięki filmowi “Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”, który możemy obejrzeć na Canal+online mamy okazję bliżej przyjrzeć się jego osobie i temu czego dokonał.
Wyjątkowa osobowość
Herbert był określany przez swoich przyjaciół jako postać nietuzinkowa, posiadająca poczucie humoru i lubiąca dobrą zabawę. Oczywiście miał też mroczne strony swojej osobowości – które pojawiły się w późniejszym wieku. Jednak nie mogło to przesłaniać jego wyjątkowego talentu i charakteru, który był doceniany przez jego bliskich i osoby z którymi się spotykał. Dzięki swojej postawie i sposobowi bycia zyskiwał sympatię i był zapraszany do różnych krajów jako szanowany poeta. Dokument pokazuje jak wielką międzynarodową sławę zyskał w kręgach zainteresowanych poezją. Widzimy czego dokonał i w jaki sposób wpływał swoją pracą na umysły ludzi. Herbert po dziś dzień budzi zachwyt, jednak w tamtych czasach był prawdziwą sensacją i wzbudzał podziw oraz ogromy szacunek.
Niezgoda na rzeczywistość
W filmie pokazana została przekrojowa historia poety, i to z czym musiał się zmierzyć jako pochodzący z Lwowa eseista – w którym notabene był zakochany i porównywał do niego inne światowe metropolie. Mimo pobytu za granicą – głównie w Berlinie – Herbert postanowił jednak wrócić do Polski i walczyć o jej lepsze jutro. Trudności z jakimi musiał się zmierzyć wpłynęły bezpośrednio na jego status materialny i formę psychiczną. Jego przyjaciele opowiadają w dokumencie w jaki sposób do tego doszło i jakie konsekwencje musiał ponieść poeta w późniejszym życiu.
Błyskotliwy umysł
Dokument o Zbigniewie Herbercie pokazuje go jako osobę wyprzedzającą swoją epokę w kontekście tworzenia i pisania poezji oraz esejów. Zagraniczny autorzy zazdrościli mu jego stylu pisania i tego w jaki sposób patrzył na rzeczywistość. Sam lubił podróżować i poznawać różne zakątki świata, co z pewnością pomagało mu snuć marzenia i oceniać go pod różnym kątem. Był zapalonym pasjonatem odwiedzania galerii sztuki i muzeów. Wpierw snuł plany i egzekwował je poprzez wycieczkę oraz zaspokojenie swojej ciekawości – poprzez kontemplację sztuki w postaci obrazów, rzeźb i artefaktów z minionych czasów. Wielu pragnień i planów nie zrealizował, a ten ostatni został zrealizowany za ogromną cenę – o czym więcej opowiada film “Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”.
Podsumowanie
Przedstawiona historia o jednym z najwspanialszych poetów, pokazuje nam jakim człowiekiem był na co dzień Zbigniew Herbert oraz to jak wpłynął na kolejne pokolenie artystów. Po dziś dzień pozostaje inspiracją dla ogromnego grona ludzi. W swoich czasach wykraczał poza granice i utarte schematy, a jego sposób pisania – co przychodziło mi z lekkością – jest uznawany także obecnie za niebywały. Choć święcił triumfy, przyszło mu żyć w niespokojnych czasach i w kraju który kochał i o który walczył. Do tego doszły problemy zdrowotne i niepewny byt na emigracji. Już sama jego historia jest fascynująca, autorom dokumentu udało oddać się w subtelny sposób jego poczynania i dokonania. Oglądając film można odnieść wrażenie bycia razem z Herbertem w tamtych czasach i przeżywać razem z nim jego rozterki i emocje. Ogromnym plusem tej produkcji są rozmowy z jego przyjaciółmi, którzy jak widać mocno tęsknią za wybitnym poetą. Jest to obraz dedykowany dla fanów jego twórczości, artystów i osób pasjonujących się biografiami znanych postaci. Świetna pozycja na zimowy wieczór i rozmyślanie nad życiem.