Krytykę od destrukcyjnego hejtu oddziela cienka granica – którą łatwo przekroczyć. Jeśli chcemy komuś przekazać swoje uwagi, i jednocześnie pomóc w dalszej pracy oraz osiąganiu lepszych efektów – to właśnie cechy konstruktywnej krytyki. Natomiast jeśli zamierzamy kogoś zbesztać, sprawić żeby poczuł się źle i najlepiej aby przestał cokolwiek robić – będzie to hejt. Ludziom dzisiaj wydaje się, że siedząc przed komputerami mogą być bezkarni i wyżywać się do woli na każdej osobie. Nic bardziej mylnego. Nikt nie jest anonimowy i każdy pozostawia po sobie ślad w internecie. Nie zapominajcie o tym i strzeżcie się – zanim cokolwiek napiszecie negatywnego na czyiś temat.

Brak szacunku

Ogromny wylew nienawiści jest zauważalny na fanpage’ach znanych osób. Ludzie wyładowują swoją frustrację i jadą po kimś, wcale tak naprawdę nie znając danej osoby. Wypowiadają się i oceniają tylko po tym co mogą sami dostrzec – dokonując osądu bardzo powierzchownie. Trudno to zrozumieć. Jeśli nie lubisz Kuby Wojewódzkiego i jego programu – to dlaczego zaglądasz na jego profile w mediach społecznościowych? Nie podobają ci się zdjęcia Nergala w instagramie? To zamknij kartę i zajrzyj na stronę ulubionego aktora, muzyka czy kogokolwiek cenisz. No chyba że wszystkich nienawidzisz, bo każdy ma bardziej udane i kolorowe życie niż Ty. W takim przypadku czas na wypróbowanie maści na ból d***. 

Obwinianie

Mam wrażenie że w mediach społecznościowych ludzie obwiniają innych za swoje nieudane życie. Zazdroszczą gdy ktoś pojedzie gdzieś na wakacje, zdobędzie nagrodę i ogólnie wiedzie się komuś całkiem dobrze. Dzięki swojej nieudolności tacy ludzie są w kiepskim położeniu i kondycji psychicznej. Oczywiście jest dużo obłudy i mijających się z prawdą zdjęć np. na insta – ale ten temat był poruszony w innym wpisie. Tutaj chodzi o to że też możesz mieć fajne życie i pochwalić się ciekawymi osiągnięciami. Jednak musisz sobie na to zapracować. Jeśli widzisz że komuś się wiedzie, to pogratuluj, jak najbardziej zazdrość – ale tak życzliwie i bardzo pozytywnie. Zapytaj jak dokonała tego dana osoba i poproś o pomoc oraz wskazówki. Jeśli jest to ktoś w porządku, to udzieli porad i wskaże konkretną drogę. Bez obaw – kto pyta nie błądzi. 

Hejt ukazuje wnętrze

Najczęściej gdy ktoś hejtuje – oznacza to – że ma spory kłopot ze sobą. Uzewnętrznia swoje frustracje i problemy. Obrzuca innych i próbuje odwrócić swoją uwagę od własnych problemów. Boi się spojrzeć prawdzie w oczy i dokonać zmiany. Najłatwiej jest widzieć wady i niedoskonałości u innych ludzi. O wiele trudniejsze jest zmierzenie się z własnymi demonami i niepowodzeniami. Mnóstwo osób jest zrezygnowanych i zgorzkniałych, nie powiodło im się i zazdroszczą gdy ktoś odnosi zwycięstwo lub dokonuje czegoś wyjątkowego. Jest to ocena powierzchowna – nie zdają sobie sprawy ile trudności miała ta osoba i z czym musiała się zmierzyć. Łatwo osądzać widząc tylko wierzchołek góry, zamiast badać całokształt historii danego człowieka.

Internet sprzyja destrukcyjnym zachowaniom i wylewaniu jadu. Smutne jest że ludzie marnują czas na wyżywaniu się na profilach innych. W tym czasie mogliby zmienić o 180 stopni wygląd swojego życia i wywołać podziw u innych swoimi dokonaniami. No ale łatwiej jest napisać kilka zdań na klawiaturze i zniszczyć poczucie wartości drugiego człowieka. Hejt jest skażeniem dla wygłaszającego jak i adresata tego przekazu. Należy go potępiać i eliminować. Nie mówiąc już o stalkerach którzy zatruwają życie innym każdego dnia – co jest obsesją na czyimś punkcie i niezwykle szkodliwe. Nie warto w to brnąć i trzeba się wystrzegać takich zachowań. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *