Każdy ma pewnego rodzaju plany i założenia, które próbuje zrealizować. Jednak nie zawsze jest tak że wszystko idzie zgodnie z planem, i zdarza się że niektóre rzeczy wymagają więcej czasu. W takiej sytuacji może zdarzyć się że dopadnie nas stagnacja i przestaniemy dostrzegać rezultaty naszej pracy. Łatwo wtedy o brak chęci do działania, a nasza motywacja szybko gaśnie i trudno o jej powrót do poprzedniego stanu, gdy działaliśmy na pełnych obrotach. Od czasu do czasu każdy ma lepsze i gorsze momenty, nie ma w tym nic złego. Warto jednak uświadomić sobie dlaczego dopadł nas marazm i brak ochoty do działania.

Przeszkody na drodze

Gdy zabierzemy się za duże zadanie lub ogromy cel do osiągnięcia, możemy być przytłoczeni jego wielkością. Będzie to powodować nasze zwątpienie w jego realizację. Najlepszym sposobem będzie podzielenie sobie wyznaczonego zadania na mniejsze części. Stopniowe osiąganie małych sukcesów w jego realizacji, będzie to powodowało coraz większą satysfakcję i motywację do dalszego działania. Każda mała część którą uda się ukończyć będzie wytwarzała energię by iść dalej, i nie dostrzeżemy nawet drobnych niepowodzeń które mogą się przytrafić. Podzielenie wyzwania na mniejsze partie jest kluczową kwestią by osiągnąć ostateczny ogromny cel. Jeśli będziemy widzieć efekty to uda nam się pokonywać niespodziewane trudności. Dobrze jest zdawać sobie sprawę że problemy są nieuniknione. Jest to część procesu na drodze do sukcesu. Każda trudna chwila będzie cennym doświadczeniem. Jeśli się nie poddamy, to na końcu pozostanie tylko bladym wspomnieniem gdy uda nam się dopiąć swego.

Czynniki zewnętrzne

Nawet w przypadku naszego wewnętrznego uporu możemy otrzymywać bodźce z zewnątrz które potrafią nam podciąć skrzydła. Czasem może to być po prostu zdanie usłyszane od znajomego który nie wierzy w powodzenie naszego przedsięwzięcia. Ktoś inny może nie wierzyć w nasze zdolności osiągnięcia upragnionego celu i zrealizowania marzeń. Są to bolesne słowa ponieważ słyszymy je od osób z naszego bliskiego otoczenia. Nie zawsze nasze dążenia są zgodne z wizją innych ludzi, którzy mogą widzieć nas w zupełnie innej roli. Trzeba sobie uświadomić jak duży wpływ mogą mieć osoby wypowiadające się o naszych planach. Być może chcą dobrze, jednak nie powinny stawać na drodze do tego czego pragniemy w głębi duszy. Konstruktywna krytyka jest jak najbardziej pożądana, jednak ta destruktywna potrafi nas mocno zdemotywować i wpływa na nas negatywnie. Chcąc się przypodobać znajomym niektóre osoby mogą zrezygnować z realizacji swoich marzeń.  

Zbyt duże oczekiwania

Niekiedy chcemy bardzo szybko coś osiągnąć i zobaczyć rezultaty natychmiast. Jest to sposób na bardzo szybkie wypalenie i wyczerpanie energii. Nie ma nic gorszego niż brak cierpliwości i chęć zbyt szybkiego zdobycia celu. Jeśli będziemy ponaglać samych siebie i rozłożymy pracy w czasie, możemy bardzo szybko odłożyć pracę na bok. Wtedy będzie niezmiernie trudno zdobyć motywację do ponownego działania. Warto określić rozsądny horyzont czasowy, nie jesteśmy w stanie działać non-stop bez wytchnienia i zrobić wszystkiego w jeden tydzień lub miesiąc. Trzeba dokonać rozsądnego rozkładu naszej pracy i oceniać efekty w trakcie działania. Robiąc podsumowania i analizy będziemy wiedzieć ile już zrobiliśmy i ile zostało jeszcze rzeczy do zrobienia.

Moment zwątpienia i rezygnacji

Najczęściej ludzie poddają się w momencie gdy do osiągnięcia upragnionego celu pozostało już tylko kilka kroków. Wytrwałości i determinacji brakuje wtedy gdy już prawie zdobyło się upragnioną rzecz. Trudno jednak zorientować się kiedy może nastąpić ten moment przełomowy. Nie widzimy całej drogi i trudno nam oszacować jak daleko jeszcze musimy podążać by zwyciężyć. Upór i wytrwałość są tutaj bezcenne, jeśli uwierzymy że możemy zdobyć upragnioną nagrodę, to należy walczyć z całych sił. Nawet jeśli może to zająć więcej czasu niż zakładaliśmy na samym początku przedsięwzięcia. Za każdym razem w naszych staraniach pojawia się moment przełomowy, np. otrzymamy kontakt do osoby która nam pomoże, zarobimy dodatkowe potrzebne pieniądze lub po prostu ktoś powie tak na naszą propozycję współpracy. Dążenie do celu to jak jazda w nocy samochodem, z każdym kilometrem odkrywamy nową przestrzeń. Całe życie to wielka zagadka, od nas zależy czy będziemy ciekaw, i zechcemy odkrywać kolejne elementy by poznać większą jego część.

Sposoby na odzyskanie energii

W celu regeneracji umysłu bardzo ważny jest wysiłek fizyczny. Gdy zafundujemy naszemu organizmowi trening, to zaczną wydzielać się endorfiny czyli hormony szczęścia. W trakcie treningu możemy oderwać się od codziennych problemów i pomyśleć o zupełnie innych rzeczach. Być może wpadnie nam do głowy jakiś ciekawy pomysł. Na pewno skorzystamy na aktywności na świeżym powietrzu, jeśli dotlenimy organizm. Podczas odpoczynku ciało zacznie się regenerować i dozna odprężenia. Zyska na tym również nasza głowa. Warto regularnie ćwiczyć by zachować dobrą kondycję i oderwać się od komputera oraz bieżących zajęć. Można także zasiąść do czytania inspirującej książki lub bloga. Dobrym pomysłem będzie również wyjazd na kilka dni poza miejsce zamieszkania. Nabierzemy dzięki temu dystansu i nowego spojrzenia na trudności z jakimi zmagamy się na co dzień.

Szersza perspektywa

Jeżeli mamy przed oczami swój cel to sam w sobie jest już dużą motywacją, nawet w trudnych chwilach będzie nam pomagał by nie ustawać w staraniach aby go osiągnąć. Pomimo wzlotów i upadków warto sobie zdawać sprawę że jego zdobycie będzie przełomem w naszym życiu. Czasem warto odpuścić na chwilę i zrobić sobie krótką przerwę, aby później przystąpić do działania z jeszcze większą energią. Wytrwałość z pewnością się opłaci i zostanie nam solidnie wynagrodzona. Cierpliwość i determinacja są cechami ludzi sukcesu. Ci co się nie poddają, stają się mistrzami życia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *