Wiele osób i ja sam bardzo często zaczynam jakieś zadanie i podczas jego wykonywania zaczynam odpuszczać i przestaje dalej pracować. Bardzo często determinacja lub jej brak definiuje nasz sukces bądź porażkę. Jeżeli dotyczy wyłącznie naszej osoby, jakoś to przeżyjemy, jednak jeżeli zaczyna jej brakować np. adwokatom cierpią na tym postronne osoby. Jak determinować się do dalszej pracy??

Determinacja a bodźce z zewnątrz?

Bardzo duży wpływ na naszą determinację ma bezpośrednio otoczenie. Jeżeli jakieś zadanie wymaga od Nas ogromu pracy, która jest bardzo ciężka i mozolna – osoby z zewnątrz mogą na nas wpłynąć pozytywnie i negatywnie. Przytoczę tu chociażby sytuację dotyczącą Nas wszystkich czyli walkę z Covid-19. Szpitale są przepełnione, brakuje personelu medycznego a minister wypowiada się w tonie bulwersującym – brakuje zaangażowania ze strony części medyków. Ręce opadają!! Co mają czuć osoby które nie wracają do domów przez kilka dni, obawiają się o rodzinę a mimo wszystko walczą o każde życie. Wypowiedź taka burzy determinację – nie tylko jednostki a całego środowiska. Duża część osób ma już dosyć i jedyne co ów minister osiągnął to wyłącznie zniechęcenie. Zrobił najgorsze co mógł. A jak mogłoby to wyglądać jakby ich pochwalił i zapewniło o dodatkowych profitów i odwołał się do ich sumienia i powiedział, że Nasze zdrowie zależy wyłącznie od Nich? Pewnie poczuliby się docenieni a determinacja przynajmniej czasowo została podbudowana.

Determinacja jednostki

Zazwyczaj nie chodzi o determinację grupy a jednostki a dokładniej mówiąc Nas samych. Widzimy sporo możliwości i zaczynamy część z nich realizować. Na początku jesteśmy nabuzowani i pełni energii. Po jakimś czasie nasza determinacja zaczyna przygasać a sam pomysł wymagający dużej ilości czasu i pracy odkładamy na później. Aby pozbyć się tego problemu musisz podzielić swoją drogę na etapy i znaleźć bodziec ładujący “punkty” determinacji. Dla jednych będzie to gratyfikacja w postaci kupienia sobie czegoś, wypicia dobrego wina czy wizyta w wykwintnej restauracji a dla drugiej osoby możliwość zabrania rodziny w ciekawe miejsce. Tylko Ty znasz siebie najlepiej i nie możesz ulegać innym, że kupienie sobie czego akurat dla Ciebie jest najlepsze. 

Pomoc najbliższych

Warto również poprosić najbliższych o pomoc aby pomogli Ci w dokończeniu zadania. Ale żeby im również zależało na tym abyś tego dokonał, musisz im wyjaśnić co Tobą kieruje i dlaczego uważasz to za dobry pomysł. Wytłumacz co na tym zyskasz i przy okazji Twoja rodzina. Może to być lepszy status życia, więcej czasu w domu czy pasja, którą chcesz się zajmować na co dzień. Powodów może być cała masa, ważne aby osoby z zewnątrz przypominały Ci dlaczego się tego podjął i budowały w Tobie poczucie dążenia do celu. Od czasu do czasu dobre słowo i pokazanie uznania powoduje więcej determinacji niż dziesiątki tysięcy złotych gdzieś za kilka lat albo uznanie w branży.

Problemy nie do przejścia

Pamiętaj że bez odpowiedniego podejścia nie uda Ci się rozwiązać najprostszego problemu. Jednak z odpowiednim nastawieniem ludzie potrafią góry przenosić. Zobacz chociażby przykład Igi Świątek. Nie odniosła żadnego dużego sukcesu (na skalę światową) a pewne dnia jedzie do Paryża i wygrywa jeden z najważniejszych turniejów wielkoszlemowych French Open. Gdyby nie Jej zaangażowanie oraz rodziny pewnie dzisiaj grałaby w tenisa amatorsko ze znajomymi. Nie raz musiał pokonać samą siebie i masę przeciwności. Na Jej drodze było więcej przeszkód niż możesz sobie wyobrazić a jednak tego dokonała. Kolejnym przykładem jest Robert Lewandowski, który w pewnym momencie swojej kariery nie miał klubu i kartę zawodnika w ręku a dzisiaj jest najlepszym napastnikiem na świecie.

Determinacja buduje wspaniałe czasem ocierające się o surrealizm rzeczy. Spróbuj sam!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *