Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała znaczną cyfryzację świata. Większość działań biznesowych zostało przeniesionych do internetu. Praktycznie zostaliśmy do tego zmuszeni. Kto był w stanie to zrobić w porę, ogromnie skorzystał – pozostali stracili – lecz i tak prędzej czy później dołączyli do pozostałych (oczywiście przy okazji biznesów do tego przystosowanych). Cyfrowy świat okazał się nie lada szansą do rozwoju, pozyskania nowych klientów i rozszerzenia działalności globalnie. Nawet jeśli zostały poniesione jakiekolwiek dodatkowe koszty, to mogły zwrócić się wielokrotnie w szybkim czasie. Firmy już wcześniej przygotowane zebrały owoce swojej pracy w niebagatelnej skali. Gdy ktoś borykał się z problemami i obliczał straty, ktoś inny zyskał w niewyobrażalny sposób i liczył zyski. Przykładem jest telemedycyna. Bez lekarzy trudno funkcjonować gdy jest się chorym. Dzięki konsultacjom online można było uzyskać poradę lekarską i postępować zgodnie z zaleceniami aby wyleczyć dolegliwości. Podobnie wzrosło zapotrzebowanie na usługi informatyczne pozwalające przenieść biznes do internetu. Niestety fryzjerzy i zabiegi kosmetyczne zostały uziemione na pewien czas – nie sposób skorzystać z tych usług online. Cyfryzacja to nie tylko szanse lub ich brak – ma również swoje pozytywne jak i negatywne strony, zobaczmy w jakich aspektach. 

Kontakty międzyludzkie 

Mówiąc  o zaletach należy szczególnie zwrócić uwagę na ilość odbiorców z jakimi możemy się skontaktować będąc online. Mamy okazję poznać i porozmawiać z ludźmi z praktycznie całego globu. Wystarczy że w danym miejscu jest dostęp do komputera lub smartphona i internetu. Chcąc nauczyć się języka obcego, możemy połączyć się przez Skype z osobą która jest mieszkańcem danego kraju i ćwiczyć z nią naukę języka. Posiadamy również sposobność dzielenia się wspólnym hobby z ludźmi  z drugiego zakątka świata. Dzięki kontaktowi z ludźmi z innych krajów i kultur poszerzają się nasze horyzonty. W ten sposób nabywamy inne spojrzenie na świat i zyskujemy inny obraz postrzegania danego tematu. Wszystko to z korzyścią dla nas. To jak wirtualna podróż edukacyjna. Z czasem możemy się nawet z takimi osobami zaprzyjaźnij i kto wie, może dojdzie z czasem do spotkania na żywo.

Biznes

Oczywiście wizja globalnego biznesu dzięki internetowi nie jest wcale wykluczone. Jeśli ktoś czuje się na siłach, zna język i ma ku temu zasoby, to nic nie stoi na przeszkodzie aby rozwinąć biznes w innych krajach lub nawet na całym świecie. Jednak nie zapominajmy, że jest to szansa na podbicie całego krajowego rynku. Wiele przedsiębiorstw działa lokalnie, na wyznaczonym terenie i rzadko wychodzi poza wyznaczony obszar. Wchodząc do świata online można świadczyć usługi np. w całej Polsce. Co dla niektórych przedsiębiorców i tak będzie to wyzwanie. Będąc obecnym na tak dużym rynku, firmy będą miały pełne ręce roboty i być może nie będą już w stanie obsłużyć dodatkowych klientów spoza granic naszego kraju. Posiadając rzetelną i przemyślaną strategię można święcić triumfy i skalować biznes we własnym kraju – co przełoży się na znaczny rozwój firmy i ogromne zyski. Dzięki temu można utworzyć nowe miejsca pracy i budować mocniejszą pozycję własnej marki. 

Hejt

Korzystanie z internetu to nie tylko nieograniczone możliwości, to także zagrożenia z nim związane. Na potępienie zasługuje szczególnie hejt. Na oberwanie tym negatywnym zjawiskiem jest narażona każda publiczna osoba lub każdy kto umieszcza cokolwiek w internecie i co może być poddane ocenie. Osoby negatywnie wypowiadają się o kimś lub o efekcie kogoś pracy mylą konstruktywną krytykę z hejtowaniem. Mnóstwo osób wyładowuje swoją frustrację i negatywne emocje aby komuś dopiec. Łatwo siedzieć przy komputerze i pisać obelgi i niszczące komentarze. Na żywo pewnie zabrakłoby odwagi takim cwaniakom. Występuje często też zasada – nie wiem to się wypowiem. Zamiast zrozumieć i pomóc komuś poprzez konstruktywną ocenę, ludzie wolą z całej siły dowalić i zmieszać kogoś z błotem.

Oderwanie od realnego świata

Mnóstwo ludzi zamiast mierzyć się życiem woli większość czasu spędzać podłączonym do internetu i tam budować swoją tożsamość, nawet życie prywatne. Wszystko co jest online jest atrakcyjniejsze, bardziej kolorowe i przyjemniejsze. Gdy czegoś nie chcesz oglądać po prostu to wyłączasz i problem znika. W prawdziwym życiu nie masz takiej możliwości. Konsekwencją takiego postępowania jest odseparowanie się od świata. Im więcej czasu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube) tym trudniej wrócić do swoich obowiązków, które zostają zaniedbywane dzień po dniu. Z czasem świat cyfrowy zaczyna dominować i pojawia się problem, może to nawet przerodzić się w depresję i problemy w komunikacji z otoczeniem. Ważne aby znaleźć umiar w korzystaniu z internetu i nie powodować szkód we własnym umyśle i życiu. 

Natychmiastowa opinia

Biznes dzięki internetowi również nie jest wolny od zagrożeń. Obecnie firmy muszą podnosić poprzeczkę w obsłudze klienta. Jeśli coś się nie spodoba jednej osobie, dowie się o tym kilkadziesiąt albo kilkaset osób w krótkim czasie. Dodatkowo do niechlubnych opinii będzie miał dostęp praktycznie każdy kto posiada dostęp do internetu. Bardzo ważne jest aby nie dopuścić do świadomego zaniedbywania oczekiwań klienta, ponieważ może to przynieść znaczne negatywne konsekwencje – co ogromnie może zaszkodzić firmie i jej reputacji. Dodatkowo można paść ofiarą czarnego i niesłusznego czarnego PR-u. Konkurencja może sabotować nasze działania i spowodować że klienci się od nas odwrócą. Na to także trzeba uważać i reagować w odpowiedni i skuteczny sposób.

Jak widzicie, cyfryzacja świata biznesowego i prywatnego potrafi przynieść wiele dobrego. Może spowodować także mnóstwo nieprzyjemnych wydarzeń i zagrożeń. Ważne jest korzystanie z internetu z głową, aby nam służył i grał na naszą korzyść i nie wyrządził żadnej krzywdy. Dzięki niemu powinniśmy poszerzać swoje horyzonty i budować biznesy. Nie powinien on doprowadzać do naszej samozagłady i wykluczenia z życia w prawdziwym świecie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *