Mimo tego że aktualnie panuje rynek pracownika, to żeby zdobyć dobrą i pożądaną pracę, należy wykonać kilka fundamentalnych rzeczy. Jedną z najważniejszych jest stworzenie perfekcyjnego i profesjonalnego CV. Bez tego solidnie stworzonego dokumentu, trudno będzie nam zainteresować i przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę. To w jaki sposób zaprezentujemy się rekruterom i właścicielom firm, będzie miało kluczowe znaczenie przy podjęciu decyzji o zaproszeniu Nas na rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłając CV pokazujemy siebie jako kandydata do pracy i ujawniamy najważniejsze informacje o sobie. Każdy element zawarty w naszym życiorysie będzie działał na naszą korzyść lub na naszą szkodę. Dlatego warto zrobić to najlepiej jak potrafimy i pokazać że jesteśmy najlepszym z możliwych kandydatów, do pracy o którą się staramy. Jeżeli pokażemy się z jak najlepszej strony, wysyłając rzetelne dokumenty aplikacyjne, będzie to połowa sukcesu.

Zastanówmy się teraz co musi zawierać mistrzowskie CV.

Rzeczowe i prawdziwe informacje

Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą zwracają uwagę rekruterzy, to treść życiorysu. Dlatego warto dobrze się przyłożyć do wpisywania przebiegu kariery zawodowej, ukończonej szkoły oraz szkoleń. Każdy element musi być zgodny z prawdą i lepiej nie naginać rzeczywistości, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej możemy się zwyczajnie skompromitować. Wpisujemy informacje, które przede wszystkim mogą zainteresować pracodawcę. Starajmy się dostosować swoje CV do profilu pracy o którą się staramy. Pokażmy że posiadamy konkretne umiejętności, niezbędne na stanowisku na które aplikujemy. Warto opisać najważniejsze obowiązki jakimi mieliśmy okazją zajmować się w poprzedniej pracy. Czego dzięki nim się nauczyliśmy i jak może przełożyć się to na wykonywanie nowej pracy. Należy pochwalić się wręcz sukcesami jakie osiągnęliśmy. Jeżeli pokażemy swoją wartość oraz naszą skuteczność, to pracodawca nie będzie musiał długo się zastanawiać kogo wybrać.

Wygląd i układ graficzny

Możemy być specjalistami i posiadać wyjątkowo cenne umiejętności, jednak jeśli przedstawimy je w niechlujny i niedbały sposób, to niestety nikt nie zwróci na nie uwagi. Aktualnie mamy dostęp do różnego rodzaju szablonów i wzorów CV. W których możemy dowolnie eksperymentować z grafiką i układem modułów oraz informacji. W zależności od stanowiska możemy dostosować życiorys tak, aby pracodawca zatrzymał swój wzrok właśnie na naszym podaniu. Niezbędne jest wykonanie profesjonalnego zdjęcia które umieścimy w swoim CV. Najlepiej udać się do fotografa lub skorzystać z darmowego wykonania zdjęcia na przykład na targach pracy. Gdzie często serwis pracuj.pl posiada swój punk doradczy, a przy okazji umożliwia zrobienie sobie zdjęcie konkretnie do swojego CV. Korzystając z usług studia fotograficznego należy zaznaczyć do czego użyjemy zdjęcia i dzięki czemu będzie ono dostosowane do naszego życiorysu. Stosując się do tych zaleceń pokażemy potencjalnemu pracodawcy że podchodzimy do sprawy poważnie, dbamy o szczegóły i włożyliśmy dużo pracy oraz wysiłku aby stworzyć ten dokument rzetelnie.

Zainteresowania

Częstym błędem wielu osób jest pomijanie rubryki “zainteresowania” w CV. Wbrew pozorom pracodawcy są bardzo ciekawi, co w wolnym czasie robi osoba, która stara się o pracę w ich firmie. Chcą wiedzieć jakie ma pasje i czym się zajmuje gdy wraca do domu po dniu pracy. Wypełniając tę rubrykę możemy zdobyć przewagę nad innymi kandydatami, ponieważ dzięki zainteresowaniom możemy złapać wspólny język z przyszłym szefem. Jeżeli znajdziemy jakąkolwiek nić porozumienia i rozwiniemy temat na przykład sportu, to już zyskujemy dodatkowe punkty jako osoba ubiegająca się o pracę. W późniejszym czasie możemy nam się o wiele łatwiej pracować z nowym szefem i współpracownikami ponieważ w wolnych chwilach będą poruszane tematy niezwiązane z rutyną pracy. Dzięki temu relacje w firmie mogą być przyjacielski i sprawić, że pracuje nam się przyjemniej oraz w fajnej atmosferze, która odgrywa ogromną rolę na co dzień w miejscu pracy.

Kursy i szkolenia

Dzisiaj trudno zainteresować pracodawców tylko ukończeniem uczelni wyższej. Jest to ważny element, jednak nie przeważa szali uzyskania zatrudnienia. O wiele ważniejsze jest czy kandydat do pracy rozwija się i szkoli na własną rękę. Lecz nie tylko dzięki szkoleniom w firmie w której pracuje, tylko dzięki temu jak sam szuka nowej wiedzy i rozwija swoje umiejętności. Jeżeli rekruter zobaczy, że rubryka z ukończonymi szkoleniami jest bogata, z pewnością go to zainteresuje i o to zapyta. Dzięki temu zyskamy ogromną wartość w jego oczach i przewagę nad konkurentami do pracy. Jeżeli kandydat do pracy wykazuje się aktywnością pozazawodową, czyta książki i uczestniczy w kursach, to oznacza że jest warty zatrudnienia. Ponieważ nie osiądzie na laurach i dalej będzie się rozwijał na korzyść nowego pracodawcy. Być może w niedalekiej przyszłości firma wiele zyska dzięki niemu i to właśnie doceniają rekrutujące osoby do pracy.

Dodatkowe umiejętności

Często o zdobyciu upragnionej pracy mogą decydować detale, a takimi są nasze umiejętności, które zdobyliśmy na przestrzeni lat. Jeżeli ubiegamy się o pracę handlowca to na naszą korzyść działać będzie posiadanie prawa jazdy kat. B. Aplikując do działu eksportu przydatna będzie znajomość języków obcych. W pracy magazyniera mile widziane są uprawnienia na wózek widłowy i pojazdy służące do przewozu towarów. Obecnie mocno cenione są również kompetencje miękkie takie jak – odporność na stres, umiejętność pracy w zespole, negocjacje, przedstawienie prezentacji, umiejętność występowania publicznego, zdolność analitycznego myślenia czy też kreatywność. Wszystko to może działać na naszą korzyść, gdy pracodawca będzie musiał wybrać jedną osobę spośród wielu kandydatów do pracy.

Życzę wszystkim aby stworzone przez Was CV umożliwiło zdobycie upragnionej pracy. Jeżeli wpiszecie wyżej wymienione elementy do swojego życiorysu, to z pewnością zyskacie o wiele większe szanse na zdobycie wymarzonego zajęcia. Powodzenia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *